?> 20-а річниця чорнобильської катастрофи | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
15.05.2006, рубрика "Чорнобиль і світ"

АДРЕСА УВАГИ - КОРОСТЕНЬ

ГЕРОЇ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ

Напередодні 20-х  роковин чорнобильської катастрофи відбувся візит партнерів до постраждалих від аварії. Цього разу дорога пролягла до столиці древлянського краю – Коростеня.

По обидва боки мальовничих берегів річки Уж, притоки Прип’яті, на древніх скелях, серед зелених дібров, розкинувся сивочолий та вічно молодий Коростень, історія якого сягає в глибину тисячоліть. Громада міста бере активну участь у реалізації багатьох міжнародних і вітчизняних проектів та програм, направлених на розвиток місцевого самоврядування. В рамках Програми ПРООН “Відродження та Розвиток” в 2002 році реалізувався проект “Соціальна мобілізація населення”, а в 2005-му році розпочалось впровадження економічних програм на територіях, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За всю свою історію Коростень ще не приймав водночас таких шанованих і високоповажних гостей. Отож, до міста прибули: Координатор системи ООН в Україні та Постійний представник ПРООН пан Френсіс М.О́´Доннелл, Посол Канади в Україні пані Абайна М. Данн, Посол Японії в Україні пан Муцуо Мабучі, заступник міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи пан Володимир Холоша, керівник Чорнобильської Програми Відродження та Розвитку пан  Павло Замостьян, менеджер з питань інформаційної політики пан Микола Мовчан. Зустрічали поважних гостей міський голова Володимир Москаленко, голова райдержадміністрації Андрій Озерчук, директор Коростенської Агенції Економічного розвитку Володимир Боровков, регіональний спеціаліст ЧПВР Владислав Ковальчук. За круглим столом гості та господарі обговорили спільні проблеми, поділилися досвідом, вислухали пропозиції. Спілкувалися, радилися, дискутували.

Володимир Москаленко, приміром, привів коротку характеристику про місто. А ось Андрій Озерчук повідав присутнім, що район плідно співпрацює з Програмою ПРООН. Лише за минулий рік у розвиток міста вкладено 150 тисяч доларів.

- Я захоплююсь Україною, як країною й українцями, як народом, - зазначив у своєму слові пан Френсіс М. О́΄ Доннелл.

Про соціально-економічний стан міста коротко розповів  Володимир Москаленко. Трохи прикро вражали цифри і факти, які наводив голова. Приміром, що Коростень – місто третьої категорії. За останні двадцять років чисельність населення зменшилась на 18 відсотків. Смертність збільшилась у два рази, народжуваність зменшилась у півтора рази.  Та жителі Коростеня не падають духом. Середня заробітна плата жителів міста найвища в Житомирській області.

- Це – місто, яке відродилося після важких наслідків аварії, - зазначив Павло Замостьян.

- Сьогодні я з задоволенням слухаю, як реалізуються ті програми, які ми закладали разом з Чорнобильською Програмою Відродження та Розвитку – зазначив у своєму виступі Володимир Холоша, заступник міністра з надзвичайних ситуацій. – Особлива подяка за співпрацю урядам Японії, Канади, координатору системи ООН в Україні.

Захоплено відгукувалася про українців посол Канади в Україні пані Абайна Данн:

- Ви – молоді, енергійні і жваві. – І все, що ви робите – вражає. Ви швидко долаєте наслідки аварії. Ваш досвід може бути й прикладом для Канади. Приємно вражає, що у вас багато молоді й жінок. Тре залучати всіх без винятку до цієї Програми. Ви – герої місцевого значення для всієї України й усього світу! Ви – не жертви. Ви взяли своє життя в свої руки. Народ Канади й надалі буде вас підтримувати. Уже хоча б тому, що в Канаді проживає понад один мільйон українців. Ми всі майже родичі!

Чи не найбільшу допомогу нам надає уряд Японії. Можливо, це викликано тим, що японці пережили подібну біду.

- З інформації я впевнився й переконався, що Програма ефективна, - зазначив посол Японії в Україні Мусуо Мабучі. – нам приємно, що наше скромне доручення знайшло місце. Український народ дійсно вражає своєю працездатністю, витривалістю. А найголовніше його багатство – людський ресурс. Нас єднає гіркий досвід і поріднила нас спільна біда. Треба й надалі дивитися в майбутнє. Тільки тоді на нас чекатиме перемога.

За двадцять років народилися вже нові люди, нова генерація.

СЛІДИ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ЛИХА ЩЕ ДОВГО БУДУТЬ НА ЗЕМЛІ

...Хатинка притулилася до рудого дерева, ніби шукала свого господаря. Але, на жаль, так і лишилися забиті дошками вікна. На дереві – лелече гніздо. Маленька птаха випала на землю. Хтозна чи вже злетить... Ця композиція з природних матеріалів, яка міститься в одному із залів  Коростенського центру соціально-психологічної реабілітації населення вражала. Біля неї зупинялися гості й поважні посли. Загалом Центр справив приємне враження на поважних гостей.  Створили цей заклад у Коростені не випадково.

- Свого часу ми провели дослідження й обстеження населення, - поділився думками його директор Сергій Вигівський. –  Після аварії на ЧАЕС наше місто також постраждало. Отож і виникла необхідність у створенні цього закладу. Центр працює для населення міста (дітей та дорослих), організацій, органів державної влади. Працюють тут практичні психологи, соціальні педагоги, педагоги-організатори, художні керівники. Практичні психологи проводять у Центрі індивідуальне та сімейне консультування, ігрову психотерапію.

У Центрі працює ігрова кімната, творча та тренажерна зали. Діють тут п’ять Програм. За шість років Центр відвідало 45 тисяч жителів.

ВАСЬКОВИЧІ ЗУСТРІЧАЮТЬ ПОСЛІВ

За вісімнадцять кілометрів від Коростеня, по трасі на Білорусію загубилося село Васьковичі. Всього тут мешкає 990 чоловік. Переважають люди пенсійного віку – 680 чоловік. Дітей – ледь набирається півтори сотні. І чи могла подумати 95-ти річна Марія  Степанчук, що на своєму віку в один день одразу побачить посла Японії в Україні Мусуо Мабучі,  координатора системи ООН в Україні Френсіса О΄ Доннелла, а посол Канади в Україні пані Абайна Данн, мов рідна донька обійматиме її і втиратиме сльози примовляючи чистою українською:” Не плачте, все буде добре! Нічого ж поганого не сталося!”

Поважна делегація завітала до Васьковичів з приводу. Саме тут, за підтримки ЧПВР ПРООН реалізовувався проект громади з реконструкції сільської лікарні. Місцева дітвора  ще здалеку мерехтіла прапорцями  Канади, Японії та України, вітаючи гостей. Дівчата у вишиваних сорочках з хлібом-сіллю на рушниках гостинно зустрічали поважних представників. Ще кілька хвилин – і стрічка перерізана. Лідер громади “Оберіг” Марія Васьковська довго розповідала гостям, як вони долали труднощі у відбудові лікарні. Та жіночі руки й небайдужі серця завжди готові робити добро. І ось результат – лікарня в належному стані. А сільський голова Олександр Ущапівський розповів присутнім, що саме тут, у цій лікарні багато років акушеркою працювала його мама і, власне, він тут народився. Та з роками приміщення розвалювалося, грошей на реконструкцію не вистачало. Та знову друзі. Левову частку надали донори: уряди Японії й Канади.

Аби свято запам’яталося, а відтепер 11квітня у Васьковичах увійде в історію, біля лікарні Надзвичайні та Поважні посли посадили дерева. Хочеться вірити, що невдовзі вони зацвітуть. А ще в селі очистять криницю, створять молодіжний центр, реконструюють водогінну мережу, створять спортивний комплекс та оздоровчий центр. І процвітатимуть Васьковичі. 

Людмила ЧЕЧЕЛЬ

Надруковано «ПЧ» № 9 (33) травень 2006

Запись была опубликована: glavred(ом) Понедельник, 15 мая 2006 г. в 13:18
и размещена в разделе Чорнобиль і світ.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта