?> 24 серпня – День незалежності України | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
29.08.2004, рубрика "Статті"

ВИСТРАЖДАНА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

Тринадцять років для історії — лише мить.

Однак наша державність сягає вглиб тисячоліть — її боронили від ворогів арії, анти, русичі, запорозькі козаки, січові стрільці, воїни ОУН-УПА.

Наші предки вміли тримати і плуга, і руків’я щаблі або меча. Про це свідчать Переяслав, Сині Води. Грюнвальд, Жовті Води, Корсунь, Пилявці, Конотоп. До нашої доби збереглися кургани – місця поховань і святилища праукраїнців, залишки Змієвих валів та Золотих воріт, Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Мгарський монастир.

Значного авторитету досягли наші духовні лідери: Антоній та Феодосій Печерські, Іларіон, Петро Могила, Інокентій Гізель, Іван Вишенський, Григорій Сковорода, Феофан Прокопович, Лазар Баранович, Герасим і Мелетій Смотрицькі, Сильвестр Косів та Памфіл Юркевич, Андрій Шептицький, Йосип Сліпий, Мстислав Скрипник.

На території сучасної України існували могутні держави — Аратта, Київська та Волинсько-Галицька Русь, це наші князі з роду Мономаховичів заснували Москву, прибивали щити на брамах Царгорода, підпирали “гори Угорськії своїми залізними полками”, зачиняли “ворота Дунаю”, могли “Волгу веслами розбризкати і Дон шоломами вилити”, щербили мечі на вражих шоломах. Світ здригався від дружин Святослава, Володимира Великого, Володимира Мономаха, Ярослава Осмомисла, Романа Мстиславовича, Данила Галицького. “Тестем Європи” нарекли великого київського князя Ярослава Мудрого. Його дружина була шведською принцесою, одну з сестер узяв за себе польський король, іншу — візантійський царевич; троє синів Ярослава Володимировича одружилися з європейськими принцесами, а три доньки вийшли заміж за французького, норвезького та угорського королів. У важку для батьківщини годину узяли на себе тягар влади славетні гетьмани Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Петро Дорошенко, Іван Мазепа, Павло Скоропадський.

Помиляються наші вороги, говорячи, що українці ніколи не мали власної державності. Володіння великого київського князя Володимира Ясне Сонечко були найбільшими у Європі, охоплювали понад 800 тис. кв км. Володіння його сина, Ярослава Мудрого, простягалися від Балтійського до Чорного моря, та від ріки Оки до Карпатських гір.

Донька Ярослава Мудрого, Анна була регентшею при малолітньому королеві Філіпу Красивому, вміла писати і читати (на відміну від багатьох тогочасних французьких вельмож), привезла до Франції Євангеліє, на якому присягали французькі королі. Син Пилипа Орлика, гетьмана України, автора першої у світі Конституції, і сподвижника Івана Мазепи, Григорій Орлик був генерал-поручиком французької армії. На місці спадкового маєтку Орликів зараз знаходиться головний аеропорт Франції — Орлі.

Наш народ — чесний, добрий і працелюбний завжди радо вітав друзів і союзників. Однак варто було знахабнілому ворогові перейти певну межу, як один за одним виникали загони народних ватажків — Кшиштофа Косинського, Северина Наливайка, Івана Сулими, Бута, Остряниці, Швачки, Тараса Трясила, Семена Палія, Івана Богуна, Максима Кривоноса, Данила Нечая, Івана Гонти, Зеленого та Ангела, Нестора Махна, Тютюнника, Євгена Коновальця, Андрія Мельника, Симона Петлюри, Степана Бандери, Романа Шухевича.

Наші вороги не раз прагнули роз’єднати українців, нашу землю то ділячи її по Дніпру, на Лівобережну та Правобережну, то змушуючи представників нашого народу воювати за чужі інтереси в арміях різних держав. Одну й ту саму справу робили Богдан Хмельницький, Іван Богун, Максим Кривоніс, Іван Сірко, Костянтин Острозький, Ієремія Вишневецький та Адам Кисіль.

Ми мусимо усвідомити, що всі, хто нині проживає в Україні, є громадянами, дітьми цієї держави і мусять служити їй, кожен на своєму місці. На нашій щедрій і родючій землі знайдеться місце для представників різних народів, рас та віросповідань. Згадаймо заповіт Ярослава Мудрого та "Повчання дітям“ Володимира Мономаха, пророчі слова великого київського князя Святослава зі “Слова про Ігорів похід”, передмову Тараса Шевченка до поеми “Гайдамаки”, статтю Симона Петлюри “В день свята української державності”, подамо руки один одному й будемо жити в мирі і злагоді.

Валерій СЕРДЮК,

опубликовано «ПЧ» №8/ 2004

Запись была опубликована: (ом) Воскресенье, 29 августа 2004 г. в 10:58
и размещена в разделе Статті.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта