?> Архістратиг виконає бажання? | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.

Нова загроза спецслужбі

 17 вересня у Національному заповіднику «Софія Київська» відбулась прес-конференція з нагоди завершення проекту «Відтворення постаті Архістратига Михаїла і встановлення його на шпиль Південної вежі архітектурного ансамблю Софії Київської».

Над відтворенням копії фігури висотою 240 см і вагою 98 кг працював український художник і скульптор Микола Білик. Постать архангела є порожнистою, виготовлена із міді й вкрита позолотою. Робота велася за архівними кресленнями, знайденими співробітниками Софійського заповідника.

Упродовж чотирьох днів, із 17 по 20 вересня, ця скульптура експонувалася на території Софійського музею, поруч із хлібнею. Відвідувачі музею мали змогу побачити покровителя столиці та звернутися до нього із найпотаємнішими бажаннями та мріями. Для цього встановили спеціальну урну із оргскла, куди вкладали записки у формі крилечка з картону.

Усі побажання разом із постаттю покровителя Києва будуть підняті на вежу.

Із 20 по 27 вересня будуть вестися роботи з монтажу скульптури на південній вежі Софійського заповідника.

Загальна вартість проекту зараз важко оцінити, але як повідомила журналістам Галина Лемець, голова правління МБФ «Українська родина», вона може сягнути півтора мільйони – мільйон вісімсот гривень.

Якщо дасть бог, то 27 вересня, відтворена завдяки меценатській підтримці Олександра Глуся, голови опікунської ради МБФ «Українська родина» скульптура буде встановлена на історичному місці.

«Повернути Софії Київській її архістратига – це, скоріше, поклик душі. Сьогодні для будь-якої людини дуже важливим є захист її системи моральних цінностей, духовності та людяності. На моє переконання, меценатство і духовність мають завжди йти поряд. І якщо ми розумітимемо необхідність дбати про відновлення духовного зв’язку поколінь,  оберігати наші традиції для їх гармонійного співіснування з сучасністю, життя кожного буде сповнене справжнього сенсу та гармонії» – переконаний Олександр Степанович Глусь. 

Як влучно підмітив хтось із присутніх журналістів, якщо нова скульптура архангела стоятиме саме на шпилі Південної вежі Софії, то своїм мечем Михаїл погрожуватиме…головному корпусові СБУ… Що це означає? Виклик спецслужбі? Можливо це – пересторога бізнесмену Хорошковському?  І чи зможе голова СБУ щось протиставити головнокомандувачеві небесних сил?

До речі, журналісти «Інтера» проігнорували цей захід. Чи випадково?  Воно звичайно, політична тріскотня важливіша, ніж нова скульптура у столиці…

Довідка.

За легендою, три постаті Архістратига Михаїла тримали небо та Благодать над Києвом. Відтворення почалося із здобуттям Україною державної незалежності. Перша, роботи Георгія Куравського, з’явилася на майдані коло Головпоштамту.    

Скульптура являла собою фігуру архангела у вигляді худорлявого хлопця в повний зріст, одягненого в довгий плащ, що розвивається. У правій руці у архангела меч, а в лівій — щит.

Спочатку її встановили на Майдані Незалежності, перед входом в Головпоштамт (зараз на цьому місці розташований постамент з глобусом). Скульптура стояла на колоні з білого мармуру, привезеного з Італії.

В 2001 році було прийнято рішення замінити скульптуру на більш значну і її прибрали з площі. Замість неї на Печерських воротах була встановлена скульптура роботи Анатолія Куща. Киянам нова скульптура не сподобалася. Влада та духовенство висловили думку про необхідність її зміни на іншу. 

Під час демонтажу скульптури Куравського з постаменту вивалився великий камінь і покалічив кілька робітників.

Скульптуру планували подарувати Харкову в річницю його 350-річчя, але подарували Донецьку. Донецьк натомість подарував Києву копію Пальми Мерцалова.

Скульптура була встановлена в травні 2002 року у Свято-Преображенському соборі в Донецьку. При відкритті був присутній мер Києва Омельченко.

 Новий витвір Куща в Києві сподобався не всім. Критики вказували на його надмірний розмір, загрозливий вигляд, похмурий колір замість світлого.  Михаїл зображений у вигляді чоловіка із рельєфними м’язами, культуриста. Між тим як янголи не мають статі…

Мер Леонід Черновецький взагалі ляпнув, що на майдані Незалежності встановили якогось чорта… Дивно це чути від сектанта, який ходить до жерця вуду… І якби це був саме чорт, то чого його боятися саме Чорновецькому?  У нього ж є Журавський…

А з іншого боку…Неначе хтось із істориків чи мистецтвознавців бачив справжнього янгола й може достеменно описати як той виглядає…

Другий архангел на гроші боксерів братів Кличків встановлений над фронтоном оновленого 1999-го року Михайлівського Золотоверхого собору.

Новий архангел – це збірний образ.  Поки що він не викликає ніяких заперечень…

Зате підростаючому поколінню архангел припав до душі. Маленька гостя столиці зацікавилася витвором М.Білика й чудово позувала на його фоні…

Південна в’їзна башта Софії Київської цікава як одна з небагатьох уцілілих кам’яних споруд цивільної архітектури початку ХVIII сторіччя. Увінчує башту напівсферичний купол, з високим шпилем, на якому 200 років тому було встановлено металевий флюгер у вигляді позолоченої крилатої постаті Архістратига. Флюгер символізував пильного стража Софії.  1930-го року, як і багато інших, цю пам’ятку спіткала трагічна доля: Київ втратив свого стража.  Завдяки проекту через вісім десятиліть найдавніший кам’яний храм на землях східних слов’ян і одна з духовних святинь України матимуть небесного заступника.

А що як…деякі з мої бажань здійсняться?

А що як хтось із киян загадав подібні бажання й спрацює закон великих чисел?..

А для українських ментів ми встановимо іншу скульптуру – архангела Гавриїла, щоб порозумнішали хоч трохи…

Валерій СЕРДЮК

На фотографіях Оксани Виговської:

Учасники прес-конференції;

Дівчинка Лєна, 1 рік та 8 місяців, полячка, донька одного із працівників польської амбасади у Києві, прийшла на презентацію із нянею.

Російську мову розуміє, трохи говорить.

У неї в руках фотоапарат. До неї кинулися фотографи, відео- оператори, й давати знімать.

А дівча заходилося їх фотографувати маленьким фотоапаратом-«мильницею».  Фотоапарат чорного кольору у дівчинки в руці.

 

Запись была опубликована: glavred(ом) Пятница, 24 сентября 2010 г. в 14:23
и размещена в разделе Духовність, Соціальне партнерство.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта