?> Чорнобиль радіаційний і духовний | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
10.07.2009, рубрика "Дайджест"

10_01
Як замовчувалася правда про катастрофу

У цей напружений час світової кризи, коли про Чорнобильську катастрофу, а тим більше про ліквідаторів - людей, котрі своїм життям і здоров'ям приборкали атомну стихію, згадують вряди-годи, я вважаю не лише своїм письменницьким, а й громадянським обов'язком бодай тезисно, ескізно розповісти про наболіле, про Чорнобиль радіаційний і духовний.

… Дещо - із секретних урядових документів 1986 року, з якими мені вдалося ознайомитися, коли працював кореспондентом "Українського Слова". Із довідки Ради Міністрів УРСР за підписом заступника міністра А. Касьяненка: "За даними на 30.04.1986 р., в місті Києві спостерігається різке збільшення гама-фону із 50 мікрорентген за годину в попередні дні до 1100-3000 мк рентген за годину в Дніпровському, Подільському районах і в центрі міста. Найбільший рівень забруднення - від 10 000 до 20 000 мікрорентген за годину - зареєстровано у пробах ґрунтів, листя, хвої".


Із довідки Мінздоров'я УРСР за підписом міністра А. Романенка: "Станом на 04.05.1986 року госпіталізовано 1345 чоловік, в тому числі дітей - 330. У 119 дітей виявлено прояви променевої хвороби. Тяжка форма захворювання у 17. Померло двоє". Відомо також, що було прийнято рішення Комісії Ради Міністрів СРСР № 123 (Москва 24.09.1986 р.) "Про перелік даних про Чорнобильську АЕС, які підлягають засекреченню і не підлягають опублікуванню".

… Гадаю, коментарі тут зайві

Чому інвалідів-чорнобильців
на Прикарпатті придушують найлютіше?

На це зовсім не риторичне запитання можна було б відповісти трафаретно: так історично склалося… Зустрічаючись із своїми побратимами-чорнобильцями зі східних областей України, ми довідуємось, що при вирішенні питань пенсійного забезпечення чи інших форм соціального захисту у них не виникає такого запеклого протистояння з боку чиновництва, на яке постійно наражаємось ми, чорнобильці Прикарпаття. В чому річ? Мимоволі схиляємось до такої логіки мислення: до проголошення незалежности України тільки наша Івано-Франківська область була "закритою". Комуно-окупаційний режим пачками, стадами засилав на Прикарпаття найлютіших держиморд у всі структури управління, залучав для підмоги останнім найзапекліших яничарів-перешиванців з числа місцевих перевертнів для вишукування, винюхування і жорстокого придушення всіх форм і видів національного духу, національної свідомости та інакодумства. Часи змінилися: замість портретів Леніна тепер у кабінетах начальства - портрети Степана Бандери. Але, очевидно, ще за давньою совковою традицією, за інерцією колоніальних часів обстоювання громадянами своїх прав і свобод розглядається чиновництвом як спротив режимові (демократичному?), хоча з перших же кроків нашої організованої правозахисної діяльности ми чітко заявили, що дистанціюємось від політичних гасел і приналежностей, бо відстоюємо свої законні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення.

Шостого квітня гурт із 14 інвалідів-чорнобильців намагався потрапити на прийом до начальника обласного Управління пенсійного фонду п. Петра Данилюка з приводу брутального невиконання чиновництвом пенсійних фондів области рішень судів з питань пенсійного забезпечення окремих наших побратимів. В одному з кабінетів ми стикнулися з шаленим фізичним спротивом чиновництва, яке намагалося спровокувати бійку, викликати міліцію і навісити на інвалідів-чорнобильців "ярлик" хуліганських дій. Це їм не вдалося, бо ми не піддались на провокації і весь хід подій записували на магнітофон. Отримавши, образно кажучи, облизня, чиновники погодилися на мирні переговори, і ми провели в кабінеті П. Дем'янюка плідну і конструктивну працю з усіх піднятих нами питань.

Приборкали радіацію - приборкаєм і духовний Чорнобиль

Парламентські слухання з питань наслідків аварії на ЧАЕС проводять щороку напередодні чергової річниці цієї техногенної катастрофи всесвітнього виміру. Особливістю цьогорічних слухань був безкомпромісний і викривальний виступ лідера чорнобильців Прикарпаття Нестора Мартинця. Йому не давали слова, але він сам його взяв від імени знедолених і скривджених побратимів. Його виступ блискавкою вдарив по формалізму, окозамилюванню і байдужості, що запанували в залі парламенту. Оголеною правдою про митарства інвалідів-чорнобильців Прикарпаття Нестор Михайлович відкрив завісу, за якою свавілля і знущання з боку чиновництва над цією незаслужено забутою категорією людей сягають ознак геноциду.

Перше, на що звернув увагу Нестор Михайлович у залі парламенту, - це те, що чорнобильці штучно поділені. Одні - прибічники Юрія Андреєва, який очолює Союз чорнобильців України і лобіює інтереси не чорнобильців, а влади, бо постійно вносить пропозиції про обмеження прав і свобод чорнобильців. Зокрема, пан Андреєв вніс на розгляд Верховної Ради проект закону про зменшення мінімальних пенсій за віком для інвалідів-чорнобильців. З іншого боку, були справжні захисники прав чорнобильців, зокрема Анатолій Колядін, який видає газету "Пост Чорнобиль", Микола Ісаєв і Василь Гладкий, обидва - представники партії "За добробут і соціальний захист народу".

Нестора Мартинця не записали на виступ, як і інших його однодумців. Натомість від Союзу чорнобильців Андреєва до слова запросили аж чотирьох представників. Таке зневажливе й упереджене ставлення до чорнобильців-правозахисників спонукало Нес

тора Михайловича до рішучих дій щодо встановлення справедливости. Тож коли заступник міністра праці і соціального захисту населення п. Барабаш почав звітувати про здобутки їхнього міністерства у виконанні чорнобильських програм та про піклування щодо соціального захисту інвалідів-чорнобильців, Нестор Михайлович не витримав і самовільно взяв слово:

- Ми достатньо наслухалися солодких і гладеньких звітів про ледь не батьківську турботу про нас, інвалідів-чорнобильців. А тепер послухайте правду про те, як чиновництво воює проти нас, як чиниться геноцид над інвалідами-чорнобильцями на теренах Івано-Франківської области.

Головуючий на слуханнях Олександр Лавринович намагався зупинити виступ Н. Мартинця, але Нестор Михайлович переконав присутніх депутатів, що потрібно слухати не тільки те, що хочеться почути. І принишклий зал парламентських слухань почув про багаторічні судові тяганини інвалідів-чорнобильців Прикарпаття, про єзуїтські методи, до яких вдаються працівники Пенсійного фонду і Головного управління праці й соціального захисту ОДА, аби стати на перешкоді реалізації законних прав чорнобильців. Вся Україна почула про нашого побратима Івана Васильовича Юрчишина з Рожнятівщини, котрий хоча і виграв справу в апеляційному суді, але настільки був виснажений судовими процесами, що помер, так і не дочекавшись виграної грошової компенсації. А його рідним пенсфондівські чинуші насмішливо сказали, що мертвим гроші не потрібні, хоча, за законом, повинні були виплатити належну суму саме їм - найближчій рідні померлого інваліда-чорнобильця. Поряд із чорнобильськими проблемами Нестор Михайлович наголосив і на проблемах інвалідів-афганців, яким теж урізають пенсії, і на проблемах матерів, які виховують дітей до трьох років і яким замість належних 557 гривень тепер виплачують по 130 гривень на місяць, на проблемах тих, кого обкрадають банки, оголосивши мораторій на депозити і водночас нещадно грабуючи тих, хто взяв кредити.

Після Н. Мартинця на трибуну слухань піднявся представник Житомирської облдержадміністрації і сповістив у своєму яскравому виступі, що їхня адміністрація зупинила згубну для інвалідів-чорнобильців практику апеляцій з боку Пенсійного фонду і Управління праці і соціального захисту, і тепер на Житомирщині інвалідам-чорнобильцям виплачують належні їм згідно із законом пенсії і компенсації вже після першого рішення суду. Отже, є здорові сили і мудрі голови навіть серед чинних управлінців. Тому ми, інваліди-чорнобильці, переконані: Чорнобиль техногенний ми приборкали, тож приборкаємо і Чорнобиль духовний!

Микола СИМЧИЧ,
ліквідатор аварії на ЧАЕС 1-ї категорії
м. Івано-Франківськ

http://ukrslovo.com.ua/work/archive/2009/19/10.html

Запись была опубликована: (ом) Пятница, 10 июля 2009 г. в 8:41
и размещена в разделе Дайджест.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта