?> Чорнобильська катастрофа – очима історика | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
01.06.2006, рубрика "Архіви історії"

Чорнобильська катастрофа – очима історика

20-а річниця аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС справила великий влив на життя населення держав, що потрапили у поле її впливу.

Спеціалісти практично всіх галузей знання займались і продовжують займатися вивченням різних її аспектів.


Історики України одержали можливість вивчати проблему лише завдячуючи змінам в суспільно-політичній ситуації в країні на початку 90-х років минулого століття. Першими, хто активно взявся за збирання та накопичення інформації, були працівники музеїв і архівісти. В музеї історії Києва була створена спеціальна експозиція. Був створений музей „Чорнобиль”. У 1993 р. в Києві відбулась виставка „Чорнобиль: документи свідчать, нагадують, попереджають...). археографічним узагальненням роботи істориків на початковому етапі вивчення проблеми стала публікація Н.В.Маковської в журналі „Архіви України” статті „Політична ретроспектива Чорнобильської катастрофи в документах”.

Враховуючи, що інформація з Чорнобильської катастрофи була закритою від громадськості, необхідно було провести величезну пошукову роботу по різних джерелах, зокрема виявити архівні документи. З 1992 р. така робота почалась в Інституті історії України Національної академії наук.

Результати цієї роботи на початковому її етапі доводились до громадськості у вигляді публікації окремих виявлених документів в „Українському історичному журналі”. Це: „З історії будівництва ЧАЕС” (1994, № 4, Н.П.Барановська); „Чорнобиль: факти і документи” (1996, № 3, Ралдугіна Т.П.); „Коріння чорнобильської трагедії: питання безпеки атомної енергетики мовою документів” (1996, № 3, 4, Барановська Н.П.).

Паралельно з публікаціями в журналі були підготовлені й опубліковані збірники виявлених документів: „Чорнобиль: проблеми здоров’я населення” (в двох частинах, К., ІІУ НАНУ, 1995, обсяг 30 др. арк.) та „Чорнобильська трагедія. Документи і матеріали” (К., Наукова думка, 1996, обсяг більше 70 др. арк.). Документи в збірниках опубліковані мовою оригіналу. Пошук документів здійснювали Барановська Н.П. (Інститут історії України) та Маяковська Н.В. (Центральний державний архів громадських організацій).

На основі узагальнення та осмислення документів і матеріалів, виявлених у різних джерелах, старшим науковим співробітником Інститут історії України Барановською Н.П. були підготовлені доповіді на конференціях, статті, опубліковані у наукових збірниках та журналах, розділи в колективних роботах, монографії та книги у співавторстві.

В дослідження проблеми внесли свій внесок й архівісти Служби безпеки України, які видали спеціальний випуск свого журналу „З архівів ВУЧК, ГПУ, НКВД, КДБ” (2001 р., № 1) під назвою „Чорнобильська трагедія в документах і матеріалах”.

БАРАНОВСЬКА Наталія,
канд. історичних наук

Надруковано «ПЧ» № 10 (34) травень 2006

Запись была опубликована: glavred(ом) Четверг, 1 июня 2006 г. в 17:32
и размещена в разделе Архіви історії.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта