?> Депутати Верховної Ради хочуть узаконити те, що в Польщі є злочином | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
18.02.2011, рубрика "Дайджест"

Депутати Верховної Ради хочуть узаконити те, що в Польщі є злочином

Оксана Гриценко

Kyiv Post, 18 февраля 2011

Для депутатів-багатокнопочників існує багато евфемізмів: “кнопкодави”, “багатостаночники”, “піаністи”.

Коли група депутатів польського сейму побачила, як голосують їхні українські колеги з Верховної Ради, натискаючи кілька кнопок за себе і за колег, вони дуже сміялися.

Ця процедура здалася їм настільки кумедною, що вони знімали фото та відео, щоб показати це вдома.

В Польщі, як і в Україні, таке голосування вважається злочином, але наслідки тут і там дуже різні. У Варшаві за це позбавляють мандату, а в Україні депутати вже вголос говорять про те, щоб скасувати конституційну норму, за якою депутат мусить голосувати персонально і нести за це відповідальність.

“У нас це було лише одного разу. І був суд, прокуратура, адже це злочин у Польщі”, - розповів журналістам член польського Сенату Лукаш Абгарович. “Яка це демократія, яка свобода? Що означає депутат, коли хтось може голосувати за нього?”

В Україні ж практика голосування за себе і сусідів настільки поширена, що для депутатів- багатокнопочників існує багато евфемізмів. Наприклад, їх називають “кнопкодавами”, “багатостаночниками” або “піаністами”.

“На чотири кнопки на тиснув, а на своїй помилився”, - так, наприклад, пояснював Kyiv Post народний депутат від НУНС Павло Жебрівський, чому він дивним чином нещодавно утримався за голосування одного прогресивного закону.

1 лютого Верховна Рада 310-ма голосами ухвалила зміни до Конституції, зрівнявши терміни депутатських та президентських повноважень до п'яти років. Одним із тих, хто за даними парламентської системи “Рада” підтримав це рішення, був депутат від фракції НУНС Володимир Ар'єв.

Але пізніше з'ясувалося, що на той момент Ар'єв летів до США, а його депутатська картка, з без якої теоретично голосувати неможливо, була у нього в кишені. Перелетівши через океан і побачивши результати голосування на сайті Верховної Ради, Ар'єв у якості доказу своєї непричетності до зміни Конституції зробив своє фото в американському аеропорті, разом з карткою для голосування.

Більше того, повернувшись додому, Ар'єв зясував, що його персональна картка заблокована. Він її успішно розблокував, проте так і не зміг з'ясувати у Секретаріату Верховної Ради, який видає депутатські картки, хто і яким чином голосував під його іменем 1 лютого.

Арє'в звернувся до парламентського Комітету з питань регламенту з вимогою розслідувати цей інцидент. Проте, все чого він зміг досягти на даний момент, — це відмітка на інтернет-порталі Верховної Ради, про те що депутат просить скасувати його голосування, оскільки він тоді був відсутній.

“Я буду чекати на висновок регламентного комітету, і якщо він мене не задовольнить, я звертатимусь до суду”, - сказав Ар'єв Kyiv Post. “Я зупинятися не збираюся, бо те, що відбулося, можна однозначно назвати крадіжкою голосу”.

Із голосуванням чужими картками намагався боротися попередній голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, який змусив парламентські служби встановити у системі голосування сенсорні датчики на кнопках. Але новим обладнанням жодного разу не користалися.

Більше того, зараз депутати від найбільшої фракції Партії регіонів пропонують унормувати “піаністів”, з якими, на їхню думку, боротися неможливо.

На початку лютого голова Регламентного комітету ВР, регіонал Володимир Макеєнко заявив, що депутати фізично не мають можливості голосувати за себе особисто, і тому відповідну норму слід виключити із Конституції.

"Думаю, треба вносити зміни до Конституції, закону про регламент та до закону про статус народного депутата. Адже життя вимагає такого голосування, яке є зараз", - сказав Макеєнко в інтерв'ю сайту “Главком”. "Як тоді ходити на засідання комітету, прес-конференції, зустрічі з виборцями, прийомні дні, слідчі комісії? Неможливо бути одночасно і там, і в залі".

Його колега по фракції, теж член регламентного комітету Володимир Демидко вважає, що в парламенті доцільно ввести норму про те, що рішення мають прийматися більшістю від присутніх у залі депутатів. “Тобто, якщо до залу прийшло 120 чоловік, це означає, що для прийняття рішення потрібно, аби за нього проголосував 61 народний депутат”, - пропонує Демидко.

Депутат від блоку Наша Україна - Народна Самооборона Олесь Доній, один із небагатьох серед чинних 450 депутатів парламенту, хто завжди принципово голосує лише за себе, переконаний, що у разі скасування норми про особисте голосування депутатів, парламент перетвориться на профанацію.

“Весь депутатський корпус тоді складатиметься з одного Михайла Чечетова [депутата від Партії регіонів, який дає “відмашку” у сесійній залі іншим членам фракції про те, як голосувати], який може голосувати за всіх”, - каже Доній.

Водночас, він визнає, що голосування за колег практикують не лише регіонали, а й решта парламентських фракцій. “Ця антиконституційна практика найбільше підточила український парламентаризм”, - говорить Доній і додає, що завдяки їй у Раду почали йти не політики, а бізнесмени.

Тим часом, колишній спікер Яценюк розробив черговий спосіб боротьби із порушенням депутатської етики, зареєструвавши 8 лютого законопроект, котрий передбачає до семи років позбавлення волі “за використання картки іншого народного депутата або її дубліката при реєстрації та голосуванні за допомогою електронної системи”. Тепер Яценюку залишається лише переконати більшість своїх колег ризикнути свободою, прийнявши цей закон.

Доній, натомість, вважає єдиним реальним засобом боротьби із парламентським “піанізмом” тиск збоку суспільства. “На зустрічах депутатів з громадськістю люди повинні казати, що більше не голосуватимуть за депутатів, якщо ті продовжуватимуть цю ганебну практику”, - каже він.

Однак, він із сумом констатує, що саме суспільство досі не бачить у такій поведінці депутатів чогось протизаконного.

http://www.kyivpost.ua/politics/article/deputati-verhovnoyi-radi-hochut-uzakoniti-te-sho-v-polshi-ye-zlochinom.html

Запись была опубликована: glavred(ом) Пятница, 18 февраля 2011 г. в 19:25
и размещена в разделе Дайджест.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта