?> До 20-ї річниці Чорнобильської катастрофи | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
30.04.2006, рубрика "Новини"

Станіслав СТАШЕВСЬКИЙ: „Щоб це відчула кожна постраждала людина, потерпіла дитина, інвалід”

12 квітня цього року на засіданні Уряду про стан виконання заходів, пов'язаних із 20-ю річницею Чорнобильської катастрофи, доповів Перший віце-прем'єр-міністр Станіслав Сташевський.

Він доклав урядовцям про наслідки Чорнобильської катастрофи. Вони жахливі. Забруднено радіонуклідами більше 145 тис. кв. кілометрів території України, Білорусії, Росії. Вплив катастрофи відчули на собі також Швеція, Норвегія, Польща, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Фінляндія, Великобританія. Внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції постраждало майже 5 млн. людей, забруднено близько 5 тис. населених пунктів України, Білорусії, Російської Федерації. На сьогоднішній день в Україні проживає 2 млн. 246 тис. 106 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян, з яких 105 тис. 251 особа стали інвалідами, і 643 тис. 30 потерпілих дітей.

Він також звернув увагу на те, що організаційний комітет підготовки та проведення заходів до 20-ї річниці Чорнобильської катастрофи був створений Указом Президента України. В грудні минулого року був затверджений план заходів. До плану включено 65 заходів, в тому числі 12 завдань, передбачених Указом Президента і окремими його дорученнями за результатами відвідання зони відчуження. Інформуючи про хід виконання заходів, він підкреслив, що в центі уваги були і залишаються люди, потерпілі від аварії, їхні інтереси і потреби, захист від згубного впливу радіації та її наслідків, поліпшення медичного обслуговування, забезпечення екологічно чистими продуктами харчування, житлом та найнеобхіднішими об’єктами соціально-побутового призначення, своєчасна та в повному обсязі виплата компенсацій, допомоги, надання відповідних пільг. До підготовки та проведення заходів, пов’язаних із 20-ю річницею Чорнобильської катастрофи залучені практично всі центральні і місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, дипломатичні представники України в зарубіжних державах. Зокрема затверджено перелік об’єктів Чорнобильської будівельної Програми на 2006 рік і визначено порядок їх фінансування. Передбачено будівництво та придбання житла для переселення 81 сім’ї із зони відчуження. Поліпшення житлових умов сімей інвалідів та тих, які мають у своєму складі дітей-інвалідів, підвищено у 3,5 рази розмір пенсій по інвалідності ліквідаторам аварії. На ці цілі передбачено обсяг фінансування біля 300 млн. грн. з державного бюджету.

Він також звернув увагу на те, що вперше за 20 років виділено близько 20 млн. грн. для безоплатного забезпечення автомобілями близько 1 тис. осіб - чорнобильців першої групи інвалідності. Ця робота має бути завершена до 26 квітня, вона продовжується в областях, автомобілі вже видаються ліквідаторам. Протягом року буде продовжуватися спорудження патологоанатомічного корпусу наукового центру радіаційної медицини у м. Києві, школи на 320 учнівських місць в селищі Ємільче на Житомирській області, буде введено в експлуатацію відділення радіо-йодотерапії інституту ендокринології та обміну речовин імені Комісаренка, житлових будинків у Брусиловському та Попільнянському районах Житомирської області, Київського обласного онкологічного диспансеру на території першої обласної лікарні в місті Києві.

В найближчий час буде закінчено проведення ремонтно-реставраційних робіт з оновлення експозиційно-виставкової площі Національного музею „Чорнобиль”.

Прийнято Урядом рішення про створення наукового центру культурної спадщини, здійснено ряд інших заходів загальнодержавного та міжнародного рівня.

Відповідно до плану основних заходів вже проводяться і будуть проводиться виставки і фотовиставки, міжнародні конференції та прес-конференції, в тому числі, для міжнародних ЗМІ. Видано 7 монографій, реалізовано видавничі проекти в рамках програми „Українська книга”.

Зокрема 26 квітня за участю керівництва держави буде здійснено покладання квітів до меморіального кургану „Героїв Чорнобиля”. Проведення мітингу-реквієму пам’яті загиблих та померлих внаслідок Чорнобильської катастрофи біля пам’ятного знаку воїнам Чорнобиля та пам’ятного знаку жертвам Чорнобильської катастрофи. Проведення в Національному театрі опери і балету ім. Т.Г.Шевченка, вечора-реквієму, „Дзвони Чорнобиля”.

Низка заходів має привернути увагу світової спільноти до консолідації зусиль навколо подолання наслідків на Чорнобильській АЕС. Тут треба відзначити, що днями Палата представників конгресу США уже ухвалила резолюцію на підтримку таких зусиль. Зокрема, надання допомоги Чорнобильському фонду „Укриття” країнами Європейського Союзу. Проробляється питання щодо проведення 28 квітня спеціального пам’ятного засідання Генеральної Асамблеї ООН, присвячене 20-й річниці Чорнобильської трагедії. Буде організовано проведення тематичної фотовиставки в Палаці Європи під час другої квітневої частини сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи. Оргкомітетом разом з МЗС залучено до цих заходів просвітительські, гуманітарні, релігійні організації, плануються чисельні круглі столи, прес-конференції, фотовиставки, демонстрація документальних фільмів за кордоном. Підготовлено також національну доповідь України для представлення її на міжнародних конференціях, готується звернення Президента України до світової громадськості у зв’язку з 20-ою річницею чорнобильської катастрофи.

Голова оргкомітету особливо підкреслив, що робота оргкомітету – це не чергова тимчасова кампанія, а повсякденна систематична і кропітка робота на перспективу. Планом передбачено ряд заходів, які будуть здійснюватися не тільки до 20-ої річниці в цьому році, а і в наступному році і в подальші роки.

А проблем багато. Протягом останніх 14 років, незважаючи на складне економічне становище, Україна самостійно фінансує витрати на подолання наслідків аварії. Питома вага витрат на ці цілі склала біля 7% загальних видатків державного бюджету України. Тільки з 1991 р. по 1995 р. прямі витрати на ліквідацію наслідків аварії становлять біля 7 млрд. дол. США. Видатки на ці заходи в 2006 р. спрямовані на 24 бюджетні програми, в тому числі 10 програм соціального спрямування, головними розпорядниками коштів є МНС, Мінпраці, Пенсійний фонд. Держбюджет на 2006 р. на зазначені цілі виділив 3,2 млрд. грн., що майже на 1 млрд. більше, ніж у попередньому році. Однак, це лише 14 % від того, що потрібно було б виділяти.

Однією з найгостріших проблем є забезпечення житлом постраждалого населення. Станом на 1 січня 2006 р. на квартирному обліку перебуває більше 43 тис. сімей постраждалих, в тому числі близько 10 тис. інвалідів. Потрібно вдосконалювати і законодавчу базу, оргкомітет також цим займався. За ініціативою оргкомітету та за поданням Уряду в цьому році прийнятий Закон „Про Загальнодержавну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи”. Крім того, 6 квітня на оргкомітеті ми розглянули ще один проект Закону „Про внесення змін до Закону „Про правовий режим території”. Думаю, найближчим часом розглянемо його на засіданні Уряду і також направимо до Верховної Ради.

Певне занепокоєння викликає стан фінансування питань оздоровлення постраждалих громадян та пільг з медичного забезпечення, які з цього року, це  вперше, фінансуються Радою міністрів АРК, обласними, Київською та Севастопольською державними адміністраціями шляхом урахування міжбюджетних трансфертів. На жаль, вони ще до того не звикли, тому що завжди було централізовано.

Закінчуючі свою доповідь він звернувся до керівників центральних органів виконавчої влади і запропонував ще раз проаналізувати плани до 20-ї річниці, та вжити заходів, щоб вони були виконані, щоб це відчула кожна постраждала людина, потерпіла дитина, інвалід. Ми просто не маємо права забути сім’ї загиблих та померлих ліквідаторів, - підкреслив він, - необхідно знайти час для зустрічі з ними, побувати в домівках, допомогти у вирішенні їхніх проблем.

Анатолій КОЛЯДІН,

за матеріалами прес-центру КМУ

Надруковано «ПЧ» № 8 (32) квітень 2006

Запись была опубликована: glavred(ом) Воскресенье, 30 апреля 2006 г. в 10:13
и размещена в разделе Новини.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта