?> До 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
05.03.2005, рубрика "Спогади"

БЕРЕГ ЛІВИЙ, БЕРЕГ ПРАВИЙ…

Багато учасників оборони та визволення Києва мешкають у столиці України.

Сьогодні ми пропонуємо увазі читачів нашої газети спогади одного із них – В`ячеслава Семеновича Городецького.

Городецький

 

– Ворог прагнув за будь-яку ціну затримати подальший наступ радянських військ.  Особливого значення надавали Дніпру. Можливо, саме тому Гітлер віддав наказ про будівництво стратегічного оборонного рубежу, що отримав назву Східного валу.

Фашисти почали укріплення правого берега Славутича. Вони були впевнені: радянські війська за річку не  пройдуть – для підготовки і подолання водної перешкоди знадобиться чимало часу.

Однак Ставка Верховного Головнокомандування ще на початку вересня 1943 року націлила війська, які наступали, на форсування Дніпра сходу і захоплення плацдармів на правому березі.

Наприкінці серпня 1943 року наше Київське з`єднання партизанських загонів отримало наказ: трьома батальйонами зі штабом з`єднання прибути в район Мозиря.   Рейд мав пройти непоміченим для німців.

Незабаром на нове місце нам доправили на кількох літаках автомати, гранати, медикаменти, велику кількість боєприпасів, живлення для рації…

20 вересня того року партизанські з`єднання зосередилися в районі Старих Шепеличів Чорнобильського району.  Негайно провели ретельно розроблену розвідувальну операцію.

Виявилося, що в Новошепеличах було зосереджено великі сили гітлерівців, на озброєнні яких – кулемети, міномети, артилерія.

Наше командування прийняло рішення атакувати Новошепеличі вдень, з боку боліт, скориставшись раптовістю.  Наш Київський партизанський загін мав наступати в центрі атакуючих по чистому полю. Напередодні розвідка доповіла, що німці чекають на великий загін поліцейських для зміцення свого гарнізону.

Ми познімали з головних уборів червоні стрічки, одягнули на рукави білі поліційні пов`язки, а зброю поклали на вози.  Їх було близько 20.  Ми знали, що німці  спостерігатимуть за нами у біноклі. Тому сіли на підводи так, щоб вороги добре бачили наші поліційні пов`язки.  Коли вози витягнулися по фронту навпроти Новошепеличів, ми за командою зіскочили з них і мовчки, зі зброєю напереваги, побігли до села.

Коли до нього залишалося метрів 150, німці зрозуміли, хто насправді перед ними і відкрили вогонь із кулеметів. Та було вже пізно. Партизани з криком “Ура!” увірвалися до села.  Засівши в дзотах та бліндажах, ворожі солдати та офіцери чинили відчайдуший опір. Але під натиском партизанів відступили, кидаючи озброєння, запаси продовольства і фуражу.

У цьому бою партизани знищили 180 фашистських солдатів та офіцерів, захопили 14 станкових кулеметів, 123 рушниці, 500 тонн зерна, 64 тонни солі та 8 тонн цукру.

Захоплення цього населеного пункту не тільки забезпечило переправу наших військ, а й позбавило ворога можливості підвозити підкріплення німецьким частинам, які обороняли правий берег.  Німецький гарнізон, оточений з трьох боків і притиснутий до річки, був фактично розчавлений.

26 вересня партизани при допомозі місцевого населення побудували дерев`яний міст через Прип`ять завдовжки 140 метрів і завширшки 4,5, відремонтували паром вантажопідйомністю до 25 тонн, разом із цивільним населенням зібрали й підготували  для переправи 50 човнів.

Підоспілі цього дня частини 8-ї дивізії 13-ї радянської армії сходу форсували Прип`ять по цьому мосту, а також на човнах і плотах.  Партизани передали радянським воїнам захоплене у ворога продовольство. Бійці партизанських з`єднань відремонтували у селі і запровадили в дію хлібопекарню, електростанцію, баню, центральну телеграфну станцію та радіовузол.

Бойовий наказ про захоплення і утримання переправ до підходу передових частин червоної армії через річку Прип`ять у районах Чорнобиля та Новошепеличів і сприяння їм у переправах було виконано.

З`єднання Хитриченка, Покровського та Ушакова зайняли Новошепеличі, прилеглі села та переправи. Частини 8-ї стрілецької дивізії 15-го корпусу 13-ї армії у цьому районі форсували Прип`ять і захопили Карпилівку.  З`єднання Таранюка, захопивши переправу в районі Кривавої Гори, що за 12 кілометрів північніше Чорнобиля, заволоділо правим берегом Прип`яті.

Командувач Центрального фронту генерал армії Костянтин Рокоссовський за захоплення переправ і сприяння військам фронту у форсуванні річки Прип`ять оголосив партизанам подяку.

Василь ГАЙДУК

На знімку: В.С.Городецький (1945 рік).

Надруковано «ПЧ» № 3(15) березень 2005

Запись была опубликована: glavred(ом) Суббота, 5 марта 2005 г. в 17:21
и размещена в разделе Спогади.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта