?> Енергетичне свавілля | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
19.12.2012, рубрика "Трибуна"

Енергетичне свавілля

Володимир УСАТЕНКО

Роздуми щодо Круглого столу «Юридичні, економічні та політичні наслідки прийняття Закону України про спорудження енергоблоків №3 і 4 Хмельницької АЕС», який відбувся 18 грудня цього року в Державній інспекції ядерного регулювання України

Узагальненим показником раціонального ведення енергетичного господарства є питома енергоємність ВВП. В Україні, яка є світовим лідером марнотратства енергії, цей показник в шістнадцять(!) разів перевищує відповідний показник для ФРН. Звідси і доступність енергетичних благ для населення України (при середній заробітній платі в шість разів меншій ніж у населення ФРН) є в дев'яносто шість разів менша ніж для населення Німеччини. Це співвідношення зберігається і у визначенні питомої собівартості енергії в споживчому кошику пересічного українця. Ці катастрофічні обставини є реаліями України, проте влада ними не проймається. Перехресні субсидії, невиплата заробітних плат або їх заниження, віяльні відключення споживачів, посилання на високі ціни імпортованих енергоносіїв відіграють роль камуфляжу для сумнівних оборудок у енергетичному господарстві і тільки ускладнюють загальну кризову ситуацію.

Простий експорт електроенергії, газу, нафти з території країни, в якій складові споживання первинної енергії - природний газ - 41% і ядерне паливо - 17% не тільки є рекордними в світі за обсягом а і належать до критичного імпорту є небаченим марнотратством.

Штучне формування низького тарифу на електроенергію поставило АЕС в особливо небезпечні умови щодо виконання регламентних заходів з дотримання ядерної безпеки АЕС. Це викликало перевантаження атомних станцій радіоактивними відходами і відпрацьованим ядерним паливом. В порушення принципів ядерного законодавства України, що не допускає відкладених рішень з питань поводження з РАВ, відпрацьованим ядерним паливом, ядерним страхуванням і накопиченням коштів на зняття енергоблоків з експлуатації вносяться законопроекти щодо змін чинного законодавства. Автори цих змін насамперед дбають про свої статки і виводять Україну за межі здорового глузду з дотримання елементарних вимог ядерної і радіаційної безпеки. Так, будівництво централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива АЕС України в зоні відчуження ЧАЕС створює негайну і невідворотню загрозу для всього населення України.

Стосовно ефективності використання енергії, то Україна є безсумнівним світовим лідером марнотратства - у 2,6 разів вище середньосвітового рівня. З урахуванням того, що залежність України від імпортованих енергоносіїв складає 61%, таке марнотратство виводить країну за межі нормальних економічних ризиків існування. Інший показник -ефективність енергетичної системи, по яком>' Україна також займає лідерські позиції - 72 місце зі 105 країн світу. Якраз цією енергетичною системою України найбільше пишаються українські чиновники від енергетики.

Енергетичне господарство України - як конгломерат, до складу якого входять суб'єкти господарювання щодо розвідки, видобування, переробки, виробництва, зберігання, закупівлі, транспортування, передачі, розпо ділу, збуту чи продажі енергетичних продуктів - палив, електричної і теплової енергії, є природною монополією, діяльність якої не забезпечена єдиною системою державного регулювання, статистики, стратегічного планування, моніторингу виробництва і споживання енергетичних продуктів, формування їх балансів. Всілякі програми і проекти, що діють в певних секторах енергетичного господарства, спорадично впливають на динаміку відносин всередині цього конгломерату, але якісних змін основних індикаторів життя суспільства - якість життя людини, безпека її життя і діяльності, доступність до цивілізаційних благ чекати не доводиться. Опублікований в 2012 році Юнеско рейтинг розвитку Росії, яка є найбажанійшим прикладом для української влади, є красномовним свідченням того, що ми рухаємось в зворотньому напрямку від продекларованого урядом України покращення:

Росія є безсумнівним лідером по запасах нафти, газу, вугілля, торфу, лісових ресурсів, кухонної і калійної солі, обсягам питної води, рибним запасам у 200-мильній зоні, видобутку олова, цинку, титану, ніобію, залізної руди, виробництву і експорту первинного аіюмінію, запасів і експорту алмазів, золота, срібла, платини, покладам мідної, свинцевої, вольфрамової, молібденової руди, поставкам на експорт стрілецької зброї, літаків-винищувачів, систем ППО і займає перше місце по величині національного багатства.

Ця сама Росія знаходиться на 62 місці в рівні технологій, 67 за рівнем життя, 97 за рівнем доходів населення, 127 за показниками здоров'я, 134 за рівнем політичних свобод, 175 за рівнем фізичної безпеки громадян. 182 за рівнем смертності.

І знову, перше місце за величиною приросту доларових мільйонерів, за абсолютним зменшенням населення, за захворюванням психіки, за кількістю самогубств, покинутих дітей, числу абортів і смертності матерів, числу розлучені» і народжень позашлюбних дітей, споживанню спирту і спиртовмісної продукції, померлих від пияцтва і туберкульозу, кількості ДТП і загиблих в ДТП, з числа авіакатастроф (в 13 разів вище світового рівня). Друге місце по вбивствам (після Колумбії), і числу росіян, що звертаються в пошуку політичного притулку (після Сербії).

Напевно українських можновладців цікавить тільки один показник - приріст доларових мільйонерів, але не треба забувати, що вони є причиною фізичного вимирання суспільства. Саме тому, такі авантюри, як будівництво заводу з фабрикації ядерного палива, будівництво З і 4 блоків ХАЕС, будівництво сховища для відпрацьованого ядерного палива в зоні відчуження ЧАЕС, подовження термінів експлуатації енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000 без жодних техніко економічних обґрунтувань є для них привабливими. З огляду на те, що фактичний стан енергетичного господарства є дуже чутливим до таких експериментів, від цієї сфері і треба очікувати великої біди. Встановлена потужність електростанцій України складає 52,7 млн. кВт., з них теплові - 30,5, атомні - 13,8, ГЕС і ГАЕС - 5,1, блок-станції та ін. - 3,3. Впродовж останнього десятиріччя 21,8 млн. кВт потужностей не було задіяно в осінньо-зимових максимумах навантажень і повинні бути списані в установленому порядку. Продовження їх експлуатації призвело до розбалансування вмотивованих тарифів І викликало потребу в перехресному субсидуванні окремих суб'єктів діяльності в енергетичній сфері і, відповідно, появи системних зловживань. Штучно створені умови, коли частка виробництва енергії на АЕС складає майже 50%, спричинили до різкого погіршення економічних показників теплових станцій, а використання енергоблоків ТЕС в режимі поточних параметрів спричиняє до значних перевитрат органічного палива і призводить до наднормативного забруднення навколишнього природного середовища. Економічним індикатором роботи АЕС є коефіцієнт використання встановленої потужності. Розрахункова величина цього коефіцієнту має бути не нижче величини 0,86. За умови, що питома паливна складає 55% собівартості ядерної кВт.год. Але фактична питома паливна складова є майже вдвічі нижчою, що повинно призвести до аналогічного зниження тарифу на електроенергію. Зате нижчий коефіцієнт використання встановленої потужності повністю компенсує всю вигоду від дешевого палива і натомість призводить до збитків, внаслідок чого тарифи підвищуються, а фонди поводження з РАВ. зняття блоків з експлуатації не наповнюються.

Ілюстрацією такої економічної політики в ядерній енергетиці є стан справ в зоні відчуження ЧАЕС Виокремлення ЧАЕС зі складу НАЕК Енергоатом в 2000 році і фінансування зупиненої станції з бюджету держави призвело до повної безвідповідальності експлуатуючої організації за ядерну установку до кінця її життєвого циклу. Це стало причиною того, що на проммайданчнку ЧАЕС не було здійснено жодного успішного проекту. Закордонні підрядники за неуспішне виконання проектів сплачують за позовом Еврокомісії штрафи, а замовники і інспектори від України - заохочення від власного керівництва. Можна з упевненістю говорити про те, що новий безпечний конфайнмент ніколи не стане чинником безпеки для «Укриття». Якщо він буде колись побудованим, то буде тільки заважати перетворенню ЧАЕС в безпечну систему.

Насправді найбільш необхідним завданням для України є будівництво геологічного сховища для прямого захоронення відпрацьованого палива ЧАЕС, високоактивних та альфа-випромінюючих радіоактивних відходів. А ще комплексу по поводженню з РАВ продуктивністю не менше ніж переробка і захоронення 500 тис. куб. метрів низькоактивних РАВ і 8 тне. куб.м. середньоактивних РАВ на рік.

Все інше, що стосується будівництва нових енергоблоків АЕС, збільшення видобутку урану і будівництво підприємств ядерного паливного циклу не є можливим без встановлення балансу в утворенні радіоактивних відходів і темпів їх передачі у власність державі для негайної переробки і захоронення.

Причинами занепаду енергетичного господарства України є відсутність глибокого розуміння енергетичних процесів, оскільки в жодному з суб'єктів господарювання енергетичної сфери не утворюється розширене відновлення витрачених ресурсів (оскільки всі енергетичні перетворення відбуваються з втратами) і саме на піку втрат визнаються товаром, який і реалізується з усе зростаючими збитками, що успішно конвертується у стримування соціального розвитку населення. Відповідно, жодних офіційних критеріїв щодо оцінки стану енергетичного господарства і його перспективи в Україні не існує, а процеси, які відбуваються в енергетиці, виходять на чільне місце щодо формування політичних і соціальних ризиків в найближчій перспективі. Немає також самої мети ефективного функціонування енергетичного господарства. Якщо припустити, що українська влада коли небудь дійсно стурбується якістю життя пересічних українців, то негайно з'явиться і реальний попит на енергетичні послуги. А це - створення сучасної і надійної енергетичної інфраструктури яка дозволить:

замістити неефективне пічне опалення, від недолугості якого щороку гинуть тисячі людей в Україні, сучасними системами кліматичного контролю як житлових приміщень, так і освітніх, виховних, культурних і громадських закладів;

створити умови для ведення сучасного агропромислового виробництва, а також зберігання, переробки, транспортування і реалізації всіх видів сільськогосподарської продукції;

створити   умови   для   впровадження   безпечних   способів   видобутку   вугілля, ефективних технологій його кондиціонування, транспортування, використання і перетворення;

створити систему підготовки  побутового газу (збагачення  киснем  під високим тиском), кисень виробляється в період мінімуму навантаження енергетичних мереж і дозволяє зменшити використання природного газу для паливних потреб майже в три рази;

запровадити системи освітлення вулиць, приміщень і реклами від акумуляторів, що заряджаються вдень від сонячних перетворювачів;

широке застосування підігріву води для опалення і технологічних потреб від сонячних колекторів;

впровадження прогресивних енергоефективних технологічних розробок в усіх сферах практичної діяльності, що зменшують потребу первинної енергії в три і більше разів, або підвищують продуктивність праці в такій кратності;

впровадити технологічну підготовку автомобільних доріг для розвитку сучасної електротранспортної інфраструктури.

Перелік конкретних заходів можно продовжити, але домінуючими мають бути заходи зі збереження життя і здоров'я людини, підвищення якості життя і рівня соціального захисту, підвищення рівня зайнятості і зростанню продуктивності праці, підвищення рівня професійної підготовки, доступу до освіти, культури і дозвілля на світовому рівні.

Повний перелік цих заходів дозволить визначити потребу в первинній енергії, вимоги до системи підготовки фахівців у сфері надання енергетичних послуг, вимоги до системи функціонального управління і органів державного регулювання енергетичного господарства. Реалізація цих заходів дозволить утворити в Україні платформу довіри народу до влади і тільки спираючись на цю платформу можливий розвиток українського суспільства.

Тільки такий шлях може бути зрозумілий широким верствам населення України. Всі інші оборудки під гаслами створення елементів власного ядерного паливного циклу, зберігання відпрацьованого ядерного палива в зоні відчуження ЧАЕС, будівництво ядерних блоків для забезпечення експорту електроенергії, подовження експлуатаційного ресурсу енергоблоків і т.ін. є спробами впливу на малокомпетентне, в енергетичному розумінні. керівництво України з метою отримання можливостей для маніпулювання державними коштами. В секторі ядерної енергетики будівництво чогось іншого ніж об'єкти для захоронення радіоактивних відходів, є шляхом до катастрофи, наслідком якої можуть бути найчисельніші людські втрати в історії.

Існуюча практика управління енергетичним господарством на основі безвідповідальності і некомпетентності має бути припинена після проведення ретельного аналізу дій і бездіяльності урядовців та очільників енергетичного сектору, що призвели до рекордних зловживань бюджетними коштами та кредитними ресурсами. Корупція в інших сферах є неприпустимою, але в енергетичній сфері це явище найбільш небезпечне, оскільки енергетичне господарство є найбільшим потенційним джерелом небезпеки для суспільства. Ефективне і безпечне функціонування енергетичного господарства можливе лише в умовах повної прозорості і громадського впливу і контролю за якістю виконання управління в енергетичній сфері.

Київ, 17.12.12

Запись была опубликована: glavred(ом) Среда, 19 декабря 2012 г. в 18:02
и размещена в разделе Трибуна.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта