?> Київський чиновник пообіцяв тернопільським чорнобильцям погашення боргів по «судових» пенсіях | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
09.07.2013, рубрика "Новини"

Київський чиновник пообіцяв тернопільським чорнобильцям погашення боргів по «судових» пенсіях

Олена Густенко

Тижневик "Номер один", м. Тернопіль

07.07.2013

Нарешті влада побачила чорнобильців зі всіма їхніми бідами і навіть пообіцяла до кінця наступного року виплатити призначені судом кошти. Зважаючи на стан української економіки та обсяги пільговиків, у це мало віриться. Але ж надія зникає останньою… Заради її підтримки минулого тижня директор Департаменту соціального захисту постраждалих від Чорнобильської катастрофи та інших категорій міністерства соціальної політики України Сергій Подорожній відвідав ряд областей Західної України та зустрівся з чорнобильцями і представниками влади. Відбувся такий круглий стіл і на Тернопільщині. Говорили про наболіле, але вже не мовою плакатів та пікетів, а на підставі фактів, документів, аргументів...

«Дайте померти правильно»

Насамперед директор Департаменту соцзахисту постраждалих від Чорнобильської катастрофи повідомив, що Кабінет Міністрів розробив декілька постанов, відтак передбачено розпочати поетапну виплату пенсій чорнобильцям.

По-друге, незабаром буде внесено зміни до закону щодо пільг чорнобильців.

– На зустрічах кожен з вас просить: «Дайте нам правильно вмерти, щоб ми були спокійні за подальшу долю наших дружин, щоб вони також могли скористатись пільгами чоловіка-чорнобильця. Найближчим часом буде прийнято постанову щодо відміни у Законі «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі просто Закон – авт.) посилання, що після  смерті чоловіка-ліквідатора I-ої категорії дружині не буде припинено виплату пенсії, – наголосив Сергій Подорожній.

Крім того, внесено зміни щодо дітей, яким виповнилось 18 років. Нині після повноліття вони вже не проходять обстеження і не лікуються. Наразі підписано урядове розпорядження про створення робочої групи, яка розробить відповідну держпрограму.

Житло з дивними цінами

Наріжним каменем чорнобильців є пенсії, лікування та житло. Отож минулого року державою на медикаменти було виділено понад 378 тис. грн., з них витрачено 374, 155 тис. грн., – зазначив начальник управління надзвичайних ситуацій ТОДА Василь Майка. – Також на 1 млн. 113 тис. грн. придбано житла, почергово придбано 7 квартир, хоч як було важко.

– Проблема у вартості 1 кв. м житла, – підкреслив заступник голови Тернопільської обласної добровільної громадської організації «Союз Чорнобиль України»Олександр Деркач. – Вартість метражу настільки занижена, що практично навіть у райцентрах житла за такою ціною не знайти. Мало того, потім його потрібно відремонтувати. А на це також потрібні кошти, тож треба змінювати норми. Наступна проблема. Потрібні не тільки реєстри пільговиків, а й підреєстри, до яких включати сім’ї, де є діти-інваліди та особи, котрі через стан здоров’я не можуть разом проживати. Скажімо, чорнобильська сім’я виховує дитину, котра народилась без руки. Зрозуміло, коли вона подорослішає, їй буде важко, і тому родині потрібно окреме житло.

Однак і реєстри потрібно перевірити. Наприклад, у Підволочиську на черзі перебуває лише один чоловік. З його слів, він став на чергу в 1997 році, але сільський голова поставив його лише у 2004-му.

Цьогоріч Тернопільщині передбачено 2 млн. 200 тис. грн. на придбання житла, що на  100 тисяч більше, ніж минулого року, відтак на одну квартиру більше можна буде придбати. Хоча з 2013 р. розпорядником коштів на медикаменти та придбання житла стало Міністерство соціального захисту, а на місцях – держадміністрації, тому тут теж є питання.

Постанова №1210 внесла розбрат між чорнобильцями

Не вдаючись в історію питання, адже «Номер один» неодноразово писала про проблеми чорнобильців, зупинимось на проблемах, порушених на круглому столі. Насамперед нівелювання статусу ліквідаторів та евакуйованих із жителями зон підвищеного екологічного контролю.

– Фактично, ми були під реактором. Дві доби жили під Чорнобилем у страшні години, коли стався вибух. Наші діти стояли і дивились, як реактор горить. Дорослі ходили по місту, готувались до 1 травня та Великодня. Постановою ж №1210 нас відкинули до загалу, – емоційно каже евакуйована з Прип’яті у 1986 році Валентина Погостнова. – Розумієте, ліквідатори всякі є, хтось більше постраждав, хтось менше. Але нас прирівняли до жителів Чорткова, котрі поняття не мають, що таке Чорнобиль.

Звертаючись до представника Мінсоцполітики, жінка попросила прирівняти їх до ліквідаторів.

На продовження теми голова обласної організації інвалідів-ветеранів органів внутрішніх справ «Чорнобильський щит» Борис Коваль також наполіг на поверненні  статусів – ліквідатора, евакуйованого, переселенця.

У відповідь столичний чиновник нагадав, що у кожному посвідченні є вкладиш, де сказано статус чорнобильця. Нова ж зміна посвідчень потягне за собою нові фінансові витрати, водночас кожному чорнобильцю заради підтвердження статусу доведеться по-новому збирати відповідні документи.

Зважаючи на десятки реплік зі сторони присутніх, проблема посвідчень є болючою для більшості з них. Відтак Олександр Деркач запропонував доповнити ст. 65 Закону, де йдеться «посвідчення є єдиним документом, яке дає право на пільги та компенсацію» та додати «у тому числі, для призначення пенсій».

– Зараз наші посвідчення визнають усі державні органи, крім Пенсійного фонду. Тільки там вимагають додаткові документи. Таким чином, на нашу думку, чинять протиправно. Якщо її доповнити, ми би поставили на місце підвідомчий Мінсоцполітики орган, – запропонував Олександр Станіславович.

Якщо посвідченню надати статус для видачі пенсій, доведеться змінювати його і робити, як паспорт, не погодився Сергій Подорожній.

– Мені здається, це зараз не на часі. Є проблеми у ветеранів ядерних випробувань, з кожним роком їх стає менше. Постанова №1210 взагалі не згадує про цю категорію громадян. Це добре, що держава обіцяє поетапно виплатити заборговані пенсії. Але чи доживемо ми до 2015 року? І в поетапному підході має бути якась градація, насамперед, за станом здоров’я, – гірко зауважив один із ветеранів ядерних випробувань.

Присутні згадали і за військових пенсіонерів. П’ять років тому з державного бюджету України «зникли» надбавки: 10% – для військових інвалідів та 5% – для військових пенсіонерів II-ої категорії. Вийшов курйоз: люди, які проживають у зоні підвищеного екологічного контролю, відсудили собі пенсії, починаючи з 1991 р. Хоча на час катастрофи дехто з них ще ходив до школи. Тим часом, справжні чорнобильці-ліквідатори отримують значно менше.

Переселенці господарюють на дві хати

Не випадково, як потім з’ясувалось, приїхав на зустріч депутат Рівненської обласної ради, чорнобилець Віктор Ольховик. Розповідаючи про надання житла потерпілим, він розповів про «чорну» схему отримання, а точніше, видурювання житла.

– Ми зіткнулись з такою проблемою: переселенці, котрі проживають на забруднених територіях, насправді нікуди не переїжджали, але отримали документи на переселення. Власні ж будинки переоформили на інших осіб, самі ж стали в чергу на житло. І через суди тепер вимагають надати їм житло. Оскаржити ці рішення нема кому. Йдеться не за декілька тисяч гривень, а півмільйона, – розповів Віктор Ольховик та зітхнув: – Наших людей не перевиховаєш: якщо йому потрібне житло, він переступить через усіх.

Отож під час зустрічі було порушено чимало проблем, столичний чиновник практичного по кожній пообіцяв вирішення. Але чи обіцянки стануть справами?..

http://gazeta1.com/index.php/uk-UA/component/content/article?id=9253%3Akijivski-chinovnik-poobitsyav-ternopilskim-chornobiltsyam-pogashennya-borgiv-po-sudovikh-pensiyakh&start=1

Запись была опубликована: glavred(ом) Вторник, 9 июля 2013 г. в 8:36
и размещена в разделе Новини.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

На сообщение "Київський чиновник пообіцяв тернопільським чорнобильцям погашення боргів по «судових» пенсіях" 2 комментария

 1. Правдолюб сказал(а):

  «Дайте померти правильно»

  Ответить.
  Суды повыигрывали в основном Донецк и переселенцы.
  Я не думаю что власть захочет открыть ящик Пандоры выплатив одним, и оставив других (а это в основном ликвидаторы) продолжать жить “неправильно”.
  Никак не могу понять, почему, весь мир благодарит за мужество ликвидаторов, а выиграные суды по 30-50 тысяч получат переселенцы. У переселенцев выигранных (купленных) судебных решений в их пользу процентов 80-90, а у ликвидаторов процентов 20 от силы. И получается что переселенцам и жить было вольготно за спинами или точнее на спинах ликвидаторов, и умереть им хочется тоже “правильно”, и все так же за счет ликвидаторов обеспечить своих уже теперь внуков. Как то не правильно это все! У нас в Украине за ликвидаторов только у могильных плит говорят правильные и трогательные слова, а в остальном – до наоборот!!! Балуют пенсиями, льготами и материальной помощью только переселенцев и вдов. Вот допустим в этом году на 26-е апреля ликвидаторам выделили по 200-250 гривен, а вдовам по 450-650!!! Теперь вдовы требуют и путевки бесплатно на курорты, и не просто там куда то, а именно в Крым – горе от потери мужа там по видимому лучше заглаживается, да и в компании здоровых физически мужчин боль утраты забывается быстрее.
  Вот еще. На каком то сайте переселенка получившая 1-ю категорию делилась личным опытом “общения” с гос. структурами, призывая последовать ее примеру. А именно – надевать побольше чернобыльских значков, орденов, медалей и стыдить гос. служащих за не внимание к ней, обещая в случае не выполнения каких то ее требований на всю страну покрыть их позором за невнимание к герою-чернобыльцу, то-бишь к ней. Она клятвенно уверяла что это срабатывает почти всегда на все 100!!! Но это еще не все! После таких “трюков” среди переселенцев уже поднималась тема что бы всем у кого 1-я категория нужно выдать удостоверения участника ЛПА на ЧАЭС! Как вам такой расклад событий?
  А что же нам, участникам, которым низко кланяется весь мир делать? Нам не давали ордена, нас не признавали до 92 года как пострадавших, нас забирали туда под угрозой уголовного наказания за неисполнение присяги, нас живых (кто еще остался) постоянно обнадеживают скорым решением наших жизненно важных проблем, увеличивая при этом список необходимых документов для их решения, большинство из которых до сих пор под грифом “секретно”.
  Так вот для нас, ликвидаторов, сейчас актуальней будет не «померти правильно», а дожить свой остаток жизни в уважении и с чувством выполненного долга.
  Пора наверное пересмотреть Закон, и отделить ликвидаторов от переселенных, может тогда станет все на свои места, и на нас обратит государство конкретное внимание отдельной строкой в бюджете. А пока для нас, ликвидаторов, все очень даже плачевно….

 2. Nail сказал(а):

  Всё дело в коррупции, в судебной системе кончая Конституционным судом, выборочным правосудием, заинтересованных чиновников засевших в Кабмине, Департаментах, в администрациях всех уровней, Депутатов ВР, потому что у всех родственники переселенцы – эвакуированные. Которые считают что они пострадали больше чем Ликвидаторы и что им тоже положено 6,8,10 интерпретируя закон на свой лад. Чтобы ст. 54 звучала последовательно и более понятно нужно поменять п.3 и п.4 местами. Хотя и так понятно что 6,8,10 предназначено только для Ликвидаторов потому как она за работу в зоне отчуждения и для снятия дискриминации между ликвидаторами, так-как они туда посылались не за зарплатой а рисковать жизнями и здоровьем(то-бишь пушечное мясо) и зарплата у них была разная а рисковали жизнями и здоровьем все. А у эвакуированных чётко установленная законом норма в процентах, плюс трудоустройство, переселение, предоставление жилья, у большинства. Может моя заметка и вызовет бурю возмущения но это правда, читайте внимательно закон.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта