?> Лист-звернення до Президента стосовно проблеми техногенної загрози об’єкту «Укриття» та «Дамби» Київського водосховища | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
19.02.2013, рубрика "Дайджест"

Лист-звернення до Президента стосовно проблеми техногенної загрози об’єкту «Укриття» та «Дамби» Київського водосховища

«Свобода Слова в Україні», 18 Лютого, 2013

Відкритий лист - звернення"Щодо проблеми техногенної загрози об’єкту «Укриття» та «Дамби» Київського водосховища (моря)" надіслав Президенту та Прем’єр-міністрові України Голова італійського представництва Міжнародного Центру впровадження програм ЮНЕСКО, Віце - президент Центру стратегічних досліджень та аналізу Віктор Горобчук. Про це він повідомив видання "Свобода Слова в Україні".

Президентові України

В. Ф. Януковичу________________

01220, м. Київ, вул. Банкова, 11

копія:Прем’єр-міністрові України

М.Я. Азарову_____________

01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2

Народним Депутатам ВР


Відкритий лист - звернення

Щодо проблеми техногенної загрози об’єкту «Укриття» та «Дамби» Київського водосховища (моря)

Хочу звернути вашу увагу на деякі важливі питання, від вирішення яких залежить не тільки доля держави, але й життя, здоров'я та безпека  мільйонів громадян України.

І

Перше важливе питання - це проблема існування Київського моря, через яке столицю України - Київ може чекати доля Помпеї, а Україну - Атлантиди. І ось чому. У разі прориву греблі першими загине Оболонь, через три хвилини під водою опиниться Троєщина, через десять - Поділ, через п'ятнадцять - Русанівка .... Число прогнозованих жертв тільки в столиці - понад 100 000 чоловік. Територія, на яку потрапить радіоактивний мул, не відновиться протягом 1000 років. Тому фахівці по техногенним  катастрофам давно пропонують ліквідувати Київське море, оскільки, ця штучна та ще й радіоактивна водойма, є одним з найнебезпечніших місць не тільки в Україні, але і на планеті Земля.

Проте українські чиновники або свідомо, або не розуміючи масштабів можливої катастрофи, ігнорують цю проблему і спростовують можливість гідроядерної катастрофи на Дніпрі. Вони запевняють суспільство в тому, що ніби-то  ресурс греблі розрахований на 100 років. Але, якщо навіть прийняти цю позицію в довгостроковій перспективі, що насправді не відповідає реальному стану речей, то є ще одна загроза, яку навряд чи може ефективно упередити  або нейтралізувати існуюча в країні система держбезпеки. Цією загрозою є міжнародний тероризм. Простіше кажучи - цільовий підрив дамби. В підтвердження серйозності даного аргументу хочу нагадати, що після подій 11 вересня, що сталися в США, Київська ГЕС занесена до «чорного списку» особливо небезпечних об'єктів, до яких виявляють інтерес терористи. А, враховуючи поглиблення військового конфлікту на Близькому Сході і тенденції зовнішньої політики України, з точки зору її участі в міжнародних конфліктах на боці НАТО, Україна все більше перетворюється на потенційного ворога мусульманського світу.

Тому варто б віддати собі звіт хоча б у тому, що у разі проведення теракту, звичайна бомба, прицільно скинута на греблю, зітре Україну з лиця землі, а кількість жертв буде обчислюватися вже не сотнями і тисячами, а мільйонами.

Є ще одна сторона цього питання, яка безпосередньо стосується теми національної безпеки.

Ще з радянських часів окремі наддержави вели  розробки «ведення воєн» без зброї. Сьогодні і країни, члени НАТО, і Росія для ведення війни мають в наявності, так звану,  неконвекційну зброю. Мова йде про контроль над силами природи. З цієї точки зору національної безпеки, Україна являє собою ідеальний об'єкт для того, щоб впасти жертвою у війні “з стихією”. Адже аварійність греблі «замикаючої» Київське море, коливається від 85 до 93%. У Київському водосховищі площею 922 км2, знаходиться близько 500 млн. тонн високорадіоактивних мулистих відкладень.

У результаті можливого теракту щодо підриву греблі, існує загроза радіоактивного хвилі, яка захлесне Київ, знищить більше 1000 населених пунктів і поховає близько 14 млн. чоловік.

Серйозність цієї загрози підтверджують недавні події на Саяно-Шушенській ГЕС, які поставили Росію на грань однієї з наймасштабніших у світі техногенно-екологічних катастроф. Вранці 17 серпня 2009 на Саяно-Шушенській ГЕС сталася велика аварія. (Саяно-Шушенська ГЕС є найпотужнішою електростанцією в Росії. Потужність ГЕС - 6400 Мвт).

"За кількістю одномоментного виділення енергії, за кількістю руйнувань, ця аварія перевищує Чорнобиль", - вважає керівник відомства (цитата по "Інтерфаксу").

В результаті аварії на Саяно-Шушенській ГЕС загинули 74 людини.

З невстановлених до кінця причин, повністю зруйновані три агрегати з десяти, решта отримали різного ступеню пошкодження. При цьому РАО ЄЕС (тодішній господар станції) постійно заявляв про повний контроль над ситуацією стверджуючи, що ГЕС необхідний тільки поточний ремонт.

Катастрофа так і залишилася загадкою для фахівців Ростехнагляду. До теперішнього часу незрозуміло, що стало її причиною. Існує версія теракту. Тим часом, експерти говорять про те, що  аварія на Саяно-Шушенській  ГЕС  є найбільшою за всю історію гідроенергетики.

Події  в Росії підтверджують, що всі твердження наших українських чиновників щодо безпеки об'єкта «Дамба» на Київському морі - більш ніж сумнівні і проблема вимагає невідкладного розгляду і вирішення на найвищому державному рівні.

II

Над Україною домоклівим мечем повис об'єкт «Укриття» Чорнобильскої АЕС.

З цього приводу наші вчені висловлюють наступне:

Сьогодні об'єкт« Укриття » - це зона високоактивних деструктивних процесів в результаті яких 130 тонн паливно-вміщуючих матеріалів (раніше вони були в лавиноподібному стані) неухильно перетворюється на пил .У повітрі над завалами формується аерозольний пил субатомних розмірів. Виходячи з динаміки радіологічних процесів, цей пил поводиться на зразок рідини. У результаті перемішування на нижніх рівнях окремими шарами відкладаються Плутоній - 239, Уран - 235, Уран - 238. Важкі частки Урана - 235 і плутонію - 239, зібрані в одному шарі, поступово створять критичну масу здатну до вибуху. Цей радіоактивний пил став загрозою, яку раніше  не міг передбачити ніхто. Руйнується все: бетон, метал, ядерні матеріали.

Усередині об'єкту «Укриття» на даний період перебуває близько 2000 кг. Урана - 235 і 480 кг. Плутонію - 239, а це 90 критичних мас. Потужність передбачуваного ядерного вибуху складе 2 млн. тонн у тротиловому еквіваленті. Майже одночасно вибухнуть залишені на ЧАЕС блоки. Відбутися це може в будь-який момент і в тому ж в 2013 році.

У свій час, з ініціативи нині покійного академіка М.А. Павловського, ще в 2001 році це питання піднімалося на семінарі перед науковими співробітниками «Укриття».Були взяті проби аерозолів над завалами паливно-вмістких матеріалів. Проби доставили до С.-Петербургу в Інститут ім. Хлопіна. Побоювання підтвердилися: існує аерозольний пил субатомного розміру. За результатами ХХ конференції, яка пройшла в тому ж році в м. Славутич, було відзначено :  п.2 «виявлено значні невизначеності щодо довгострокової поведінки паливно-містких матеріалів ...». «Прискорити розробку технології вилучення паливно-містких матеріалів .. із застосуванням принципово нових способів і інструментів, а також визначити критерії та параметри ядерної безпеки об'єкта «Укриття» ». В той же час ряд фахівців МНТЦ «Укриття » НАН України, зокрема, А.А. Боровой, В.Г. Гнеденко, А.А. Ключников та інші підтвердили, що «не можна повністю виключити можливість виникнення самовільної ланцюгової реакції».

Що думають з цього приводу чиновники від влади? Нічого не думають і нічого не роблять. «Чорнобильське питання», як і все в державі, перейшло в сферу великого бізнесу. Тому «фахівці» діють за принципом українських політиків - спочатку всіх заспокоюють, а потім мовчать.

А між тим, ситуація неухильно ускладнюється. Конструкція «Укриття» руйнується швидше ніж очікувалося. Триває самовільне утворення радіоактивного пилу. А разом з цим ймовірність ядерного вибуху стає все більшою.

Не контрольовані, самозаймисті ланцюгові реакції вже були в червні 1990 року і січні 1996 року (їх з великими зусиллями вдалося загасити спеціальними азотнокислого сумішами). Як же далі буде себе поводити багатотонна маса субатомного пилу, сказати важко. Наслідки не прогнозованого вибуху будуть катастрофічними. Відбудеться повне руйнування об'єктів інфраструктури і знищення всього живого в радіусі 700 км. Вибух спровокує загальносвітову екологічну кризу. Такий розвиток подій - це не прогнози П. Глоби, в які люди чомусь вірять, а розрахунки вчених, яким у нас вірити не прийнято.

Тривають розмови про створення над існуючим укриттям мегаукриття - так званого - (конфайменту). Створення конфайменту - дорога в нікуди. Без технології дезактивації ядерно - ділених матеріалів це фактично буде саркофаг для атомної бомби.

Наші вчені давно і безуспішно намагаються  достукатися до української влади, щоб експериментально випробувати створені ними установки для проведення дезактивації радіоактивних елементів з метою зниження їх активності до фонового рівня.

25 жовтня 2005 року  на лабораторному рівні випробування агрегату по дезактивації в якому, згідно акту,  взяли участь Академік Російської академії наук Болотов Б.В., Доктор фіз.-мат. Наук, нач. відділу РНЦ “Курчатовський інститут”, інститут загальної ядерної фізики Мартем’янов В.П. та інші вчені вже проводився. Результат експерименту був позитивний. Є протоколи, завірені підписами і печатками відповідальних представників. Розробка і впровадження подібних установок могли б вирішити головне питання - повністю ліквідувати об'єкт «Укриття» разом з його вибухонебезпечної начинкою і зняти ядерну загрозу не тільки для України, але і для всього світу.

Всі ці розробки, документи і підтвердження щодо проведених експериментів фахівці-розробники готові надати компетентній комісії для вивчення. Потрібна тільки політична воля для того щоб зайнятися цим питанням.

Тому звертаюся до всіх , хто здатен усвідомити всю небезпеку і загрозу , яку несуть для держави і народу об’єкти  «Дамба» і  «Укриття». Пропоную зайнятися цим питанням негайно, не зважаючи на політичні баталії навколо влади, посад і бізнесів. Так як, після  рішень ВР минулого скликання та міністерських реформаторів  щодо соціального захисту чорнобильців – ліквідаторів, до подвигу 1986 р. наше суспільство сьогодні не готове. І якщо раптом завтра знову вибухне чорнобильський грім і кабінетні «стратеги» заволають  про «консолідацію», «патріотизм» - в ядерне пекло йти буде нікому. Ніхто не піде вмирати заради тих, хто сьогодні жирує на чорнобильській трагедії і замість планів ліквідації загрози хочуть створити там чи то «туристичну Мекку», чи то світовий ядерний могильник. Хоча з таким ставленням до питання , об’єкт  “Укриття”  цілком може стати могильником для всього народу України.

Пропоную:

1. Змінити концепцію проблеми об’єкту “Укриття”, визнавши його не об’єктом, що потребує реконструкції, а ядерно-небезпечним об’єктом з непередбачуваними факторами вибухового запуску.

2. Створити комісію по вивченню документів, наданих  безпосередніми розробниками  експериментального агрегату по можливій дезактивації об’єкта до фонового рівня.

3. Створити групу спеціалістів, яка б проводила постійний моніторинг стану ПВМ і доповідала ситуацію вищому керівництву Держави.

4. Розглянути можливість створення НДІ для проведення адекватних проектно-конструкторських робіт по забезпеченню безпеки об’єкту “Укриття” та розробки плану дій по  вилученню небезпечних ядерно-подільних матеріалів з об’єкту.

5. Прийняти необхідні заходи та розробити план дій для ліквідації загрози об’єкту “Дамба” на Київському морі.

Думаю, що бюджетні кошти,  направлені на здійснення  запропонованих мною заходів, принесуть більше користі українському суспільству, ніж будівництво нових  стадіонів у зв’язку з підготовкою  до чергових спортивних олімпіад.

Буду вдячний за відповідь.

З надією на розуміння і мудрість

Віктор ГОРОБЧУК,

Голова італійського представництва Міжнародного Центру  впровадження програм ЮНЕСКО,

Віце - президент Центру стратегічних досліджень та  аналізу

http://svobodaslova.in.ua/news/read/9596

Запись была опубликована: glavred(ом) Вторник, 19 февраля 2013 г. в 7:45
и размещена в разделе Дайджест.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

На сообщение "Лист-звернення до Президента стосовно проблеми техногенної загрози об’єкту «Укриття» та «Дамби» Київського водосховища" Один комментарий

  1. Гудов Владимир сказал(а):

    Спасибо за статью. Все правильно. Эта тема должна находиться на передовых страницах газет, в теле-, радиовещании. Возможно так можно пробить тупость чиновников. И не молчать – в этом наше спасение.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта