?> Микола ПАНЬКО | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.

ПОЛІСЬКІ МЕЛОДІЇ РІЗЦЯ ТА ДЕРЕВА

P8010048 Панько за столикомP8010050 Подсвечник

Виставка творів Миколи ПАНЬКА, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної Спілки художників України

Національний музей „Чорнобиль" спільно з Чернігівським обласним художнім музеєм представляє 100 авторських робот різьблення на дереві – традиційного народного промислу Поліського краю та традиційну чернігівську ручну вишивку, зроблену руками дружини М. Панька – Лариси – майстра народно-декоративного мистецтва. Виставку народної творчості доповнюють документи та фотографії з родинного архіву Паньків.

P8010045 Стенды с поделкамиP8010056 Кухонный уголок

З метою надання виставці емоційності, душевного тепла, для цілісності сприйняття творчості автора в експозиції створюються тематичні інтер'єри „Дитячий куточок", „Жіноча вбиральня", „Українська кухня".

P8010068 Королевская с хоромP8010096 Хор

В центрі експозиції виставки – інсталяція на тему "І третій Янгол засурмив...", яка складається з фотоколажу (автор X. Гайдамака), створеного з фотографій фондів музею та п'яти жіночих фігур. Головне місце у фотоколажі, присвяченому Чорнобильському Поліссю – землі, яку своїм чорним крилом накрила радіація – займає фрагмент розпису Свято-Іллінської церкви у м. Чорнобилі (1749 р., відбудована після пожежі і освячена в 1878 р., єдина діюча церква у зоні відчуження, відреставрована у 2001 р.), на якому зображений один з сьомі Янголів, що, згідно біблійного тексту, мають засурмити напередодні Страшного суду. "І третій Янгол засурмив, і впала на землю велика зірка, палаюча як смолоскип, і спала вона на третю частину річок і на джерела вод. Ім'я тієї зірки Полин; і третя частина вод стала полином, і багато людей вмерли від вод, тому що вони стали гірки." (Об'явлення Івана Богослова, 8-10,11). За фігурою Янгола, який попереджає людство про можливість зникнення життя на Землі, у темряві, якби з небуття, виникають жіночі тіні у чорних одежах та хустках – символ туги, суму, а серед них – яскрава дівоча вишиванка та зелений поліський віночок – символ життя, любові, надія на відродження зраненої радіацією землі. Тему відродження закріплює експозиція предметів різьблення на дереві та вишивка.

Микола ПАНЬКО належить до тих майстрів народного мистецтва України, які вагомо заявили про себе у культурному колі держави.

Народився він у 1951 році, у Поліському краї, в селі Роїще Чернігівського району, Чернігівської області, в багатодітній сім'ї селянина. За спогадами родичів відомо, що полюбляв працювати з деревом його прадід – робив ложки, прядки, видовбував човни. У Миколи перші спроби творення з дерева відносяться ще до шкільних років.

P8010088 Фото из 1986 годаP8010086 Командующий на выставкеP8010083 Был привлечен в Чернобыль

Під час служби у лавах Радянської Армії, на дозвіллі продовжував займатися улюбленою справою. Пізніше він став уважно вивчати Чернігівське народне різьблення по дереву, багато читав фахової літератури, ознайомився з творами різьбярів у музейних зібраннях Києва, Чернігова, Сум. Значну допомогу в становленні молодого майстра надали співробітники українських музеїв, центрів народної творчості та культурно-освітньої роботи, спілкування з фахівцями на республіканських святах народної творчості у Тернополі, Полтаві...

Деякий час майстер-початківець знаходився під впливом творчості різьбярів Західної України, але все ж шукав свій шлях і знайшов його у витоках традиційної Чернігівської різьби. У своїй роботі різьбяр використовує всі місцеві породи дерева: липу, тополю, вербу, обробляє і тверду деревину бука і акації. Іноді тонує різьблені візерунки копченням вогню свічки і тоді різьблені узори контрастно виступають на світлому тлі чистого дерева.

P8010054 Панько с девчатамиP8010109 З семьей

Фантазія народного майстра невичерпна. Він знаходить все нові і нові варіанти традиційного українського орнаменту з тонким відчуттям пропорції, ритму та дивовижної гармонії. Серед нового, що вніс майстер у мистецтво різьблення на дереві, варто назвати шрифтові написи, розроблені на основі традиційних виїмчастих елементів різьблення.

За роки наполегливої творчої праці М. Панько виготовив більше 600 робіт, багато з яких поповнили фонди провідних музеїв України, збагатили приватні колекції Швеції, Італії, Росії, Канади, США, Франції та інших держав.

Завдяки таланту умільців, таких як Микола Леонідович Панько, невичерпним є джерело народної творчості.

Анна КОРОЛЕВСЬКА,

заступник генерального директора

Національного музею „Чорнобиль” з наукової роботи,

заслужений працівник культури України

Надруковано "ПЧ" № 15-16 (63-64) серпень 2007

Запись была опубликована: glavred(ом) Пятница, 14 сентября 2007 г. в 6:19
и размещена в разделе Народна творчість, Національний музей "Чорнобиль".
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

На сообщение "Микола ПАНЬКО" Один комментарий

  1. Владимир Гудов сказал(а):

    Молодец Николай! Спасибо за красоту!

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта