?> Мінпраці посилює соціальний захист чорнобильців | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
22.02.2007, рубрика "Наше право"

Мінпраці посилює соціальний захист чорнобильців

Чорнобильців минулого року, як ніколи, об’єднала дата – 20-річчя з часу аварії на ЧАЕС. За даними Держкомстату України, станом на 1січня 2006 року в Україні проживало понад 2 млн. 594 тис. постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян. Серед них - 308 тис. 694 учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та 617 тис. 660 дітей, віднесених до числа осіб, постраждалих від цієї катастрофи.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,” громадянам встановлено відповідні категорії постраждалих та передбачено  близько 50 видів пільг, компенсаційних виплат, доплат і допомоги. Виходячи із соціального спрямування політики держави, з січня 2004 року значну частину повноважень і основну кількість "чорнобильських" програм за рішенням Уряду передано від МНС до Мінпраці.

Про те, як виконується цей закон та згадане рішення Уряду, розповідає директор департаменту соціального захисту населення , постраждалого внаслідок чорнобильської катастрофи, Міністерства праці та соціальної політики  Микола Урупа.

Основним є надання пільг і компенсацій потерпілим дітям та їх батькам, у тому числі безкоштовне перебування дітей в дошкільних закладах, безкоштовне харчування дітей у навчальних закладах (на забруднених територіях та дітей-інвалідів), санаторно-курортне лікування та оздоровлення дітей, виплати по догляду за дитиною до трьох років у подвійному розмірі; виплата компенсацій інвалідам, які втратили здоров’я внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щорічної допомоги на їх оздоровлення; виплата одноразової компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи; компенсаційні виплати вартості продуктів харчування за фізіологічними (медичними) нормами особам, віднесеним до категорії 1 (50%)  та 2  (25%); забезпечення автотранспортом інвалідів; забезпечення санаторно-курортним лікуванням всіх категорій постраждалих, включаючи дітей, або виплата компенсації за невикористану путівку; пільги (50%, 100%) з оплати житлово-комунальних послух (1 та 2 категорії); безплатне придбання ліків за рецептами лікарів тощо.

Міністерству праці та соціальної політики України, як головному розпоряднику бюджетних коштів за низкою програм соціального захисту чорнобильців, у Державному бюджеті України на 2006 рік було призначено 988,3 млн. грн. для забезпечення виплат компенсацій та допомог зазначеної категорії громадян.

Найбільше коштів призначалося за програмою „Щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи” – 583,3 млн. грн. За цією програмою виникла значна кредиторська заборгованість. Це пояснюють тим, що середній розмір грошової допомоги в 2006 році збільшився, порівняно з попереднім роком, на 18 відсотків. Слід зазначити, що її розмір затверджено облдержадміністраціями у зв’язку із зростанням цін на продукти харчування. Мінпраці, у свою чергу, вишукало можливість перерозподілити бюджетні призначення у грудні 2006 року. Завдяки цьому на виплату компенсацій громадянам додатково спрямовано 32,5 млн. грн., що дозволило скоротити обсяг заборгованості на кінець року до 70 млн. грн. У Державному бюджеті України на 2007 рік на виплату компенсацій за продукти харчування постраждалим громадянам передбачено 684,1 млн. грн.

Друга за обсягом фінансування програма також стосується харчування, а саме - дітей. Відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Міністерство праці та соціальної політики України визначається головним розпорядником коштів за бюджетними програмами „Компенсація сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. На її виконання  виділено 550 млн. грн., що на 204, 7 млн. грн. або 59,3% більше, ніж у 2006 році.

Наступна за обсягом програма, яка обраховується 282,8 млн. грн., минулого року була спрямована на доплату за роботу на радіоактивно забруднених територіях, збереження заробітної плати при переведенні на нижче оплачувану роботу та у зв’язку з відселенням, виплати підвищених стипендій та надання додаткової відпустки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На кінець року за цією програмою утворилася заборгованість в обсязі близько 17 млн. грн., що пов’язано із зростанням заробітної плати, та, відповідно, із зростанням розмірів виплат на додаткову та щорічну відпустку. Обсяги бюджетних призначень на 2007 рік збільшено на 8,5 відсотка - до 306,8 млн. грн.

На жаль, заборгованість утворилась і за низкою значно менших за обсягом програм, зокрема такої як „Компенсація за втрачене майно та оплата витрат у зв’язку з переїздом на нове місце проживання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи”. Призначені минулорічним бюджетом 38,9 млн. грн. було профінансовано стовідсотково, проте на кінець року утворилася заборгованість в обсязі  92 млн. грн., відповідно до кількості прийнятих  заяв. Відповідно до чинного законодавства, проведення перерахунку та виплати за цією програмою здійснюються до 31 грудня 2007 року. У бюджеті на це передбачено 66,4 млн. грн., що, на нашу думку, дасть можливість вирішити проблему до кінця поточного року. Окрім того, внаслідок непередбачуваних обставин виникла заборгованість за програмою „Компенсація за шкоду, заподіяну здоров’ю, та допомоги на оздоровлення, у випадку звільнення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи”. Із призначених бюджетом-2007 – 39,7 млн. грн., фінансування здійснювалося відповідно до планових призначень, проте на кінець року заборгованість становила 0,4 млн. грн., у зв’язку із блокуванням рахунків за судовими рішеннями.

Допомогу з тимчасової непрацездатності громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи, було в повному обсязі відшкодовано Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (10,3 млн. грн.). Однак у зв’язку з тим, що бюджетні призначення 2006 року не відповідають фактичним витратам Фонду, обсяг заборгованості сягнув  10,9 млн. грн. У бюджетних призначеннях 2007 року в обсязі 21 млн. грн. враховано видатки на погашення зазначеної заборгованості.

Загальний обсяг бюджетних призначень Мінпраці на забезпечення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2007 році становить 1 893 млн. грн. Нагальні питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виносяться на обговорення Консультативної Ради з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до складу якої входять представники всеукраїнських громадських організацій та яка діє при Мінпраці.

Мінпраці підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України “Про виплату одноразової компенсації особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яким передбачається збільшення у 10 разів одноразових компенсаційних виплат: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок  Чорнобильської катастрофи, та сім’ям, які втратили годувальника  із числа осіб, віднесених до учасників  ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та батькам померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Прес-служба Мінпраці

Надруковано «ПЧ» № 3 (51) лютий 2007

Запись была опубликована: glavred(ом) Четверг, 22 февраля 2007 г. в 16:39
и размещена в разделе Наше право.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта