?> Море – любов на все життя | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
24.03.2007, рубрика "Спогади"

Море – любов на все життя

P3270020

Як йдеться в пісні у нас – водолазів:


Буль, буль, буль... Иду по дну я,

Заметает след волна.

Буль, буль, буль... парю, как птица,

Но там воздух, здесь – вода.

Водолазы водолазят,

Водолазы в воду лазят,

От того и потому-то

Водолазами зовут их.

На замках не держат двери,

За нырни на глубину

И увидишь мир прекрасный

Не во сне, а наяву,

И дельфины вас на спинах

Пронесут по всем морям.

Это жизни половина –

Жить, не зная океан.

Нам морские кони служат

И русалки с нами дружат,

А Нептун – наш кровный брат

Отдал нам все, чем он богат.

Приходите, приплывите,

Занырните в гости к нам!

Мы вам рыб покажем дивных,

Клады выложим к ногам.

Ну, скажите, не грешите –

Ведь завидуете нам.

Даже дети нас ревнуют

К этим сказочным морям.

Водолазы водолазят………

Водолаз 11 vСтенд Шанаева 33 g

Так ми можемо охарактеризувати і мастистого водолаза Сергія Грицая.

Колись я було повернувся з чергової наукової експедиції на Командорські острови в Тихому океані. Мене запросили на телебачення розповісти в передачі „Навколо світу” про дивних морських звірів каланів, морських котиків, морських левів-сивучів – про зустріч з ними під водою, про восьминогів... Так, пригоди під водою з нами траплялись, було про що розказати – про наші мандри під водою того часу в акваторіях таємничого, дивовижного невеличкого острова Мідного, що біля всесвітнє відомого острова Беринга, теж з унікальним підводним світом.

Під час мого виступу демонструвалась знята за час експедиції дуже цікава кінострічка „На острові Мідному” Київської студії кінохроніки.

Десь через кілька днів мене розшукали і попросили поспілкуватись хлопчаки-школяри, які бачили цю передачу. Щиро виразили своє захоплення від побаченого і попросились до мене на навчання в басейні. Я тоді організував було секцію підводного плавання при Спортивно-технічному клубі Академії Наук України „Океан і я”.

Серед цих молодих спеціалістів-початківців підводного плавання був і Сергій Грицай – скромний, дужий хлопчина, але потім завзятий, наполегливий, здібний в навчання – один із тих, з ким нас зв’язала судьба на все подальше життя.

Маючи певну, набуту в нашій секції спортивну підготовку Сергій поступив і успішно закінчив професійне навчання в школі водолазів при Добровільній організації сприяння армії, авіації і флоту – ДОСААФ. Коли його призвали невдовзі на дійсну службу в армії – на Північний морській флот, то його відразу ж назначили інструктором-водолазом по навчанню водолазній справі новобранців. Служив він в спец розділі флоту в Сєвєроморську.

Після демобілізації романтична налаштованість, поклик душі і з моєї поради він подався на знайомство з Далекосхідним підводним світом Тихого океану. Кілька років працював водолазом на науковій біологічній станції „Восток” біля м. Находки.

В Києві нам бракувало водолазів, то я, знов таки, запросив його повернутися на батьківщину. Він працював з нами в Експедиційному загоні підводно-технічних робіт „Головтранснафта”. Дуже серйозна організація. Був учасником багатьох наших виробничих експедицій, які ми здійснювали по обстеженню, ремонту, спорудженню дюкерних підводних переходів нафто-, газопроводів, кабелів зв’язку тощо на ріках Радянського Союзу, таких як: Дніпро, Амур, Єнісей, Об, Волга, Татарська протока і др..

Коли ж мене запросили організувати науково-дослідний центр по підводному склеюванню в інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України, то я , звісно,  в першу чергу запросив до співпраці Сергія. В цій піонерсько-новітній справі проявились неабиякі здібності Сергія, як винахідника. Нам вперше в світовій практиці таки вдалось розробити і впровадити технологію підводного склеювання. Ця розробка в 1985 році була удостоєна Державної премії СРСР в галузі науки і техніки”...

А в 1986 році сталася катастрофа на Чорнобильській АЕС. При спорудженні „Укриття” („Саркофагу”) виявилось, що треба герметизувати сотні квадратних метрів щілин між металоконструкціями при їх монтажі. Про наші розробки по герметизації полімерами добре знали ще до аварії і в Чорнобилі, Рівненській, Смоленській АЕС і на інших об’єктах. Тож в першу чергу звернулись до нас за допомогою. Треба було виконувати роботи по герметизації у все погодних умовах будівництва захисної споруди. Нами були розроблені новітні прийоми герметизації з використанням полімерних матеріалів, про часопис „Пост Чорнобиль” розказував в №3 за березень 2005 року.

Сергій Грицай тоді потайки фотографував під час виконання нами робіт в 1986 році. Газета представляє серію знімків Сергія.

1Яблочки не молодильные g2Чернобыльский автобус g

3БМП ликвидаторов -2 g4Сотрудники ИХВС g

5Мы вернулись g6Бронированная техника g

7Команда g8ВСЕ здесь g

Я невдовзі із-за опромінення почав хворіти, прийшлось, нажаль, розпрощатись з практичною водолазною справою.

9Задержи дыхание v11Фото на память v

Сергію ж вдалось остатись „на плаву”. Він організував підприємство „Драйвер” по виконанню будівельних і монтажних робіт з використанням полімерних матеріалів (захисне і декоративне покриття, склеювання тощо, включаючи і підводно-технічні роботи), продовжив нашу справу. За досягнення в цій справі він визнаний лауреатом Всеукраїнського конкурсу „Ділова людина Україна”, за особистий внесок у соціально-економічний розвиток України. За сумлінне виконання відповідальних робіт в 1986 році по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи нагороджений відзнакою-орденом „За відвагу в надзвичайній ситуації”. Побажаємо Сергію й подальших успіхів в усіх його справах здоров’я.

Жорж ШАНАЄВ,
учасник ЛНА на ЧАЕС 1-ї категорії,
інвалід II групи.

Фото із архіву Сергія Грицая

Надруковано «ПЧ» № 6 (54) березень 2007

Запись была опубликована: glavred(ом) Суббота, 24 марта 2007 г. в 10:58
и размещена в разделе Спогади.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта