?> Освідчення України | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
20.03.2006, рубрика "Живопис"

Освідчення України

Є постаті в нашому національному мистецтві, котрі вражають своєю надзвичайною працьовитістю і особливо – яскравою,самобутньою творчістю.

До них належить талановитий художник класичного напрямку Микола Петрович Лихошва – праправнук геніального українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Шлях живописця, члена Національної спілки художників України Миколи Лихошви – це частина історії нашої української культури.

М. Лихошва

М. Лихошва

Микола Петрович народився 1943 року в невеличкому селі Гнилець, що розташоване близько до Моринців Звенігородського району Черкаської області.

Мальовнича природа, історичні події, звичаї рідного краю  і творчість прапрадіда Тараса Григоровича Шевченка викликали в юнака непереборне бажання і самому малювати. Отож, ще будучи школяром, після занять, у вихідні перемальовував репродукції картин, офортів Кобзаря.

Він вступив і успішно закінчив у 1968 році Київський державний художній інститут (нині Національна академія мистецтв і архітектури). Студенту поталанило. Адже його навчали композиції малюнку, передавали свої секрети майстерності живопису, витонченості графічної мініатюри викладачі з багатим досвідом роботи, знані художники К.Трохименко, О.Сиротенко, О.Басанець, Л. Вітковський та В.Виродова-Готьє.

Вельми похвально, що Микола Лихошва рано визначив свої позиції у мистецтві, що спиралася на традиції українського малярства, народну культуру та на творчу спадщину Тараса Шевченка.

Малий Тарас

Малий Тарас

Так, в усіх художників-попередників Тараса Григоровича Шевченка все було дуже просто: відразу на обрії небо зливалося із землею. Саме Шевченко вперше на своїх полотнах передав поступовий перехід, ніби по східцях, оте злиття неба і землі. Так став змальовувати злиття моря з небом видатний художник Микола Реріх. Цим секретом оволодів успішно і Микола Лихошва.

Він входить до цікавої творчої групи художників „Рось”, які продовжують кращі традиції українського живопису першої половини минулого двадцятого століття всесвітньо відомих митців Олександра Мурашка, Миколи Пимоненка, Степана Васильківського Лихошва працює в різних жанрах: портретному, пейзажному, побутовому, але домінуючою темою є образ України, наповнений духом вічності, невмирущості його народу.

Моринцы

Село Моринці

В циклі українських пейзажів „Пори року”, „Стежина над Збручем”, „Цвіте гречка”, „Полудень”, „Лірика” та в інших художник створює не просто гарний краєвид, а звучить філософське осмислення буття взагалі. А в історичних творах „Відлуння часу”, „Коли сурми заграють”, „За байраком байрак”, „А як ми бились”, „А сльоз дівочих”, глибоко передано романтизацію минулого, що надихає сучасника на роздуми і пошук істини.

Видлуння часу

Відлуння часу

Треба відзначити, що живопис художника відзначений своєрідною технікою, яка дозволяє передати не лише пейзажні мотиви, але й психологічний настрій. Хоча за розміром картини – у переважній більшості – мініатюрні, проте наповнені потужною енергетикою автора, тому набирають монументальності і несуть в собі велику закодовану інформацію про рідну землю. Та особливо чільне місце у творчому доробку художника займає саме Шевченківська тематика. Досить назвати серію, велику за кількістю робіт живопису і графіки „Земля, яку сходив Тарас малими босими ногами”. На полотні ми бачимо, як іде хлопчик босоніж з пагорба. Він замріяний дивитися у далину, хоче пізнати білий безмежний світ. Це – пастушок Тараса.

Тематична виставка „Земля, яку сходив Тарас  малими босими  почали” відбулася в Національному музеї Тараса Шевченка. На ній увагу відвідувачів привернули до себе роботи митця „Вітряк по дорозі”, „Будище-Моринці”, „Село Хлипнівка”, „Моринці, хата в якій народився Тарас Шевченко”, „Обрії селища Вільшана”, „Дворик села Шевченкове”, „Моринці кладуть сіно”, „Околиця села”. Всі вони з великою любов’ю, відзначені барвистим різномаїттям соковитості літніх кольорів. У них багато сонця. Тому, як живі, створюють сонячний, радісний настрій.

Direktor 45

На виставці

Зараз Микола Петрович Лихошва працює старшим викладачем кафедри художніх основ дизайну в Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. Його вихованці беруть участь у художніх виставках. Багато з них стали членами Національної Спілки художників України. Постійно Микола Петрович Лихошва передає свій творчий досвід роботи вихованцям, вчить їх любити всім серцем своїм українське національне мистецтво. Він є учасником чисельних художніх виставок. У минулому році був учасником благодійної акції художників Європи – виставки-продажу творів у місті Сполето (Італія), кошти від якої пішли країнам, що постраждали від цунамі в грудні 2004 року.

Твори цього працьовитого художника придбані багатьма музеями і колекціонерами на Батьківщині та в країнах Європи, Америки...

Його неповторні пейзажі полонять невимушеністю, емоційною снагою і щирістю почуття. Це по суті – освідчення у невгасимій синівській любові до України.

Володимир КАПУСТІН,
письменник.

Репродукції з картин:
„Село Моринці. Хата, в якій народився Т.Г.Шевченко”,
„Малий Тарас”,
„А як ми бились”.

Фото М.Лихошви

Надруковано «ПЧ» № 5 (29) березень 2006

Запись была опубликована: glavred(ом) Понедельник, 20 марта 2006 г. в 23:55
и размещена в разделе Живопис.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта