?> По кому дзвенить цей останній дзвінок… | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.

"По кому дзвенить цей останній дзвінок, і плачуть берези по кому"

Під такою назвою 18 листопада 2004 р. у Національному музеї "ЧОРНОБИЛЬ" відбулося відкриття фотодокументальної реліквійної виставки присвяченої пам'яті Михайла ЗАГРЕБИ (1944-2001) - талановитого фотомитця, журналіста, чорнобильця-ліквідатора, літописця зони відчуження.

Сьогодні цій мужній людині виповнилося б 60 років... Якби не аварія...

Загреба 1

В основі виставки - частина приватного архіву автора (700 одиниць музейного значення), яку передала музею удова Валентина Григорівна Загреба.

Відвідувачам виставки Михайло Іванович розкривається як високообдарована людина, яку природа щедро наділила різними талантами: актор, журналіст, філософ, фотограф - професіонал, людина, для якої слово Батьківщина мало дуже великий зміст. І це не пафос, треба тільки прочитати його листи до дружини, які він писав у травні 1986 року з "фронту", із зони відчуження, вдумливе переглянути його примітки до статей, роздуми, які він записав вже наприкінці життя, будучи тяжко хворим.

Загреба 2 Загреба 4 Загреба 3

В центрі експозиції - художній витвір прадавнього слов'янського календарю, створеного нашими пращурами ще у часи трипільської культури. У центр календаря прямують українські народні рушники, вишиті сучасними поліськими майстринями у XX столітті. Рушники пропущені через вінок - символ прадавнього поліського обряду-свята "Проводи русалок". На рушниках - фотографії історії родини Загребів, фотографії, які є у кожній оселі, де пам'ятають про свої корені. Під рушниками - поліській кошіль з червоними яблуками - символ життя. Ця художня композиція не є випадковою на виставці, головною метою якої є думка про необхідність зберігання безперервного зв'язку поколінь заради майбутнього прийдешніх поколінь, зберігання історії і культури свого народу.

Загреба 5

Поряд із світлинами М. Загреби знаходяться, речі, які якби зійшли у наше сучасне життя - традиційні предмети народного побуту та мистецтва поліщуків, які вже є пам'ятками зраненої радіацією землі Українського Полісся.

1

Призваний військкоматом на "спец збори", у травні - серпні 1986 р. М. Загреба брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. Згодом, уже як журналіст, у 1990 р. повернувся у зону відчуження у складі Чорнобильської експедиції з вивчення історико-культурної спадщини. Працював кореспондентом у газеті "Вісник Чорнобиля", журналі "Пам'ятки України", Національному музеї "Чорнобиль".

2

Статті журналіста і його фотографії друкували "Кур'єр ЮНЕСКО", "Світло", "День у день", "Наш час", "Самостійна Україна", "Жіночий світ", "Вечірній Київ", "Сфінкс", "Молода гвардія", "Атомник України", "Надзвичайна ситуація" та ін. Михайло Іванович - автор фотоальбому "Під полиневою зорею" (1996 р.), спецвипуску журналу "Пам'ятки України: історія та культура", присвячений 10-й річниці Чорнобильської трагедії. Фотокнига "Пропусти Чорнобиль крізь серце" – остання робота автора, яка була видана вже після його смерті у 2002 р.

Моменти національної трагедії спинив і закарбував фотооб'єктив Михайла Загреби. Вуста безмовні, коли оглядаєш світлини автора і відчуваєш за ними його примружене око, обважнілі кроки, напружене дихання. Самому Господові Богу відомо, скільки здоров'я забрала у фотокореспондента ця копітка, одержима, небезпечна праця. А він храбриться. Знову і знову протягом десяти років, у перервах між лікарнями простує в Зону.

Те, що зробив Михайпо Загреба нам важко осмислити. Це належно оцінять прийдешні покоління, коли будуть оприлюднені тисячі фотодокументів його унікального тужливого літопису Зони. Вони уже нині пам'ятки.

Автором ідеї виставки, концепція, виконання є
А. КОРОЛЕВСЬКА,
заступник директора музею з наукової роботи
О. СУШКО,
провідний науковий співробітник музею
та А. МУСІЄНКО,
художник
Художнє керівництво здійснював
А. ГАЙДАМАКА,
народний художник України

Надруковано «ПЧ» № 11/ 2004

Запись была опубликована: (ом) Вторник, 30 ноября 2004 г. в 10:25
и размещена в разделе Національний музей "Чорнобиль", Пам'ять.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта