?> Прем`єра документального фільму | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
05.05.2005, рубрика "Архіви історії"

УКРАЇНА ЗНАНА Й НЕЗНАНА

Зусиллями Українсько-Канадського дослідчо-документального центру, Київської міської організації Всеукраїнського товариства "Меморіал" ім.В.Стуса і Національної спілки кінематографістів України у Будинку кіно відбулася прем`єра документального фільму "Між Гітлером і Сталіним: Україна у Другій світовій війні".

Як зазначають автори картини, досі історія Другої світової війни подавалася із російської, німецької, британської, американської, японської та єврейської точки зору. Й жодного разу –  з української.

Першою спробою розвінчати міфи про останню криваву бійню став показаний у 2003 році на каналі "1+1" дев`ятисерійний документальний фільм режисера Сергія Буковського "Війна. Український рахунок".

У новому фільмі у стислій і доступній для пересічного глядача формі розкриті події передвоєнного періоду, від Версальского договору, який ділить Україну на чотири частини, до проголошення її незалежності 1991 року.  Розвиток історичних подій представляється вісьмома розділами: Пролог, Радянська окупація, Нацистсько-радянський конфлікт, Нацистська окупація, Опір, Дилема, Війна після війни та епілог.

У 57-хвилинній стрічці наша держава представлена не лише як жертва трагічних останньої світової бійні.  Навіть опинившись між двома найжорстокішими режимами, вона змогла відстояти своє прагнення до незалежності.  Щоб уникнути закидів необ`єктивності, у фільмі аналізують події і коментують роль України у Другій світовій війні провідні західні наукові спеціалісти – Збігнев Бжезинський (радник президента США, викладач Колумбійського університету, працівник Центру стратегічних і міжнародних досліджень),  Норман Дейвіс  (професор Лондонського та науковий працівник Оксфордського університету, автор книжок з історії Польщі та Росії, зокрема "Європа: Історія" (1996), Роберт Конквест (старший науковий спіробітник і куратор документальної колекції Росії та СНД при Інституті Гувера, Стенфордського університету, автор 17-и книжок із радянської історії, політики та міжнародних відносин), Джон Армстронг (професор політичних наук університету Вісконсін, автор книжок "Український націоналізм" (1955 і 1963 р., та "Советська бюрократична еліта", 1959 ).

Завдяки цій новій роботі пересічний глядач довідається про те, що до недавнього часу було відоме  лише фахівцям з історії: під час Великої Вітчизняної війни у СРСР загинуло не менше 27 мільйонів радянських громадян,  із них 10 мільйонів українців, із 667 тисяч радянських бійців у перші місяці війни здалися у полон 655 тисяч. Впродовж окупації в Україні було створено 160 концтаборів.  У зеніті своєї могутності УПА налічувала 45 тисяч бійців та багато іншого.

У фільмі не оминаються контроверсійні теми історії України, діяльності УПА, української дивізії СС "Галичина".  Мова йде не тільки про українську трагедію, а й про винищення євреїв у Бабиному Яру Києва, про Катинь, Биківню, розкол в ОУН.

Автори використали матеріали Центрального державного кінофоноархіву України, Центрального державного кінофотофоноархіву Російської федерації, Національного кіноархіву США, матеріали Музею ВВв в Києві, низки українських газет та телепрограм.

Режисер і постановник картини "Між Гітлером і Сталіним: Україна у Другій світовій війні" – Святослав Новицький, співрежисер в Україні – Володимир Кметик, сюжет Всеволода Ісаїва,  консультантами з історії виступили Орест Субтельний, Володимир Косик, Петро Потічний, Роман Сербин.  Диктор –  Назар Стригун.

Англомовна версія цього фільму була представлена 28 вересня 2003 року в Торонто. Згодом фільм демонструвався у Вашингтоні, Нью-Йорку, Оттаві, Монреалі, Едмонтоні. В січні цього року картина була відзначена на Фестивалі документальних фільмів і відео у Нью-Йорку.  Диктором англомовної версії став актор українського походження, лауреат "Оскара" Джек Пеленс.

Обидві роботи УКДДЦентру, разом із попередньою – "Жнива розпачу" були показані на Четвертому Міжнародному фестивалі документальних фільмів у Стокгольмі, Швеція, який відбувся із 17 по 20 березня 2005 року.

Валерій СЕРДЮК

Надруковано «ПЧ» № 5(17) травень 2005

Запись была опубликована: glavred(ом) Четверг, 5 мая 2005 г. в 12:49
и размещена в разделе Архіви історії.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта