?> Прем’єра вистави „Чорнобиль TM” | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.

„Чорнобиль TM”

Спектакль 2

14 грудня 2006 року у межах соціально-культурної акції „ПОДОЛАННЯ”, яку проводив НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ „ЧОРНОБИЛЬ” до  ДНЯ ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ ЛІКВІДАЦІЇ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС у Києві відбулася прем'єра вистави „Чорнобиль TM спільний проект театрів „Арабески”(Україна), „Бюро подорожей” (Польща), EkodomArt (Білорусь), режисер – Світлана Олешко.

Українська прем'єра стала можливою завдяки фінансової підтримці громадської організації „Друзі Чорнобильських центрів у США” (FOCCUS) та її представнику у Києві Дену Майнеру-Нордстрому, магістру соціальної роботи.

Дуже напружену, імпульсивну, сучасну виставу вже бачили глядачі Польщі та Білорусі, и тепер вона в Україні.

Цей театральний документ – тай його звуть самі учасники проекту – постав з їх перебування у білоруській та українській зоні відчуження, зустрічей з ліквідаторами наслідків катастрофи, урядовцями, екологами, з документів, фотографій та фільмів. А фотографії та фільми у виставі використані дуже вдало, ефект присутності глядача у зоні відчуження, на місці подій – у наявності, глядач відчуває себе на сцені поряд з акторами, нібито учасником подій.

Спектакль 1

В основі сценарію вистави – фрагменти книжок Сергія Мирного „Жива сила – повість документально-комічна”, Марії Мицьо „Полиновий ліс”, матеріали веб-сайту pripyat.com, матеріали доповіді „Спадщина Чорнобиля – медичні, екологічні і соціально-економічні аспекти” (Chernobyl Forum) та усна народна творчість. Автори книжок – люди, які знають о Чорнобилі не з чуток. Сергій Мирний – ліквідатор 2 категорії, призваний Харківським військкоматом у зону ЧАЕС в липні 1986-го, лейтенант, командир взводу радіаційної розвідки окремого батальйону радіаційної розвідки 25 бригади радіаційно-хімічного і біологічного захисту, нині – письменник, сценарист, дослідник Чорнобильських проблем і надзвичайних ситуацій, співробітник Центрально-Європейського університету (Будапешт, Угорщина). Марія Мицьо – українка, американська журналістка, юрист, бакалавр з біології, свій перший матеріал про екологічні наслідки Чорнобиля зробила в 1989 р., потім – численні подорожі у зону відчуження, зустрічі з фахівцями, ретельне дослідження проблем Чорнобиля.

„Чи вдалося нам розказати, що таке чорнобильська зона відчуження?” – запитують учасники вистави – молодь трьох країн світу, які чимало постраждали від катастрофи. І самі  ж відповідають: „Ні. Ми можемо тільки придивитися до складності явища. Спробувати розповісти про власний досвід, страх і зачарованість. Про екзистенційний трепет від випромінювання – невидимого терориста. Про людей, життя яких набуло мети і виміру під впливом катастрофи, що сталася більше 20 років тому. Про могутність природи і вразливість людини. Про відчуженість, спокій і таємницю цього місця. Про його смертельну красу.”

Нагадаю – назва вистави „Чорнобиль ТМ”. Чому? Автори проекту пояснюють: „Протягом останніх двадцяти років з'явилося багато людей, які змагаються за право володіти всім, що пов'язане з Чорнобилем – хочуть мати свій „копірайт” на страждання” Кожен політик, урядовець, діяч знає, як говорити про Чорнобиль, який зробити вираз обличчя, як правильно висловити смуток, де понизити голос. Як про це правдиво говорити, не знає ніхто. Бракує знань, щоб осягнути складність причин, впливу та наслідків аварії на ЧАЕС. Однак добре відомо, хто і в який спосіб може скористатися з політичного і економічного капіталу, яким є Чорнобиль”.

Анна КОРОЛЕВСЬКА,

заступник генерального директора

Національного музею „Чорнобиль” з наукової роботи,

заслужений працівник культури України

 

Надруковано «ПЧ» № 1 (49) січень 2007

Запись была опубликована: glavred(ом) Пятница, 19 января 2007 г. в 10:22
и размещена в разделе Національний музей "Чорнобиль".
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта