?> Приєднуємося друзі! | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
16.11.2011, рубрика "Соціальне партнерство"

Не допустити, щоб в четвер проголосували за деребан землі

http://pidpr.com/load/ne_dopustiti_prijnjattja_zakonu_pro_prodazh_zemli/1-1-0-2081

15.11.11.

Шановні земляки ! Браття та сестри !

В четвер, 17.11.2011 Верховна Рада України розглядатиме закон 9001 (про продаж земель сільськогосподарського призначення) .

Я, Шелех Петро Валентинович, голова Миколаївської обласної асоціації фермерів офіційно заявляю: закон 9001 НЕ ВІДПОВІДАЄ ІНТЕРЕСАМ Українського народу і направлений на перехід власності державних земель України конкретним пацанам. Я, член комісії по проекту закону 9001 в міністерстві Агрополітики, прикріпляю в цьому листі висновки - чому НЕ МОЖНА ПРИЙМАТИ ЗАКОН .

Земля - остання не роздерибанена цінність України, і продавати Землю - злочин проти держави!

Фермери Миколаївщини та других областей закликають всі громадські організації України приєднатися до акції протесту коло Верховної Ради 17.11.2011.

Вимагаємо продовжити Мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення до 2015 року!

Чому не можна приймати проект 9001-1 навіть в першому читанні?

Проблемні питання ситуації

В Україні досі немає чіткої, прозорої і зрозумілої Концепції ринку земель. Органи державної влади, нормативно-правова база, суспільна думка в не готові до введення ринку земель, особливо сільськогосподарського призначення.

Немає земельного кадастру, контурів, меж населених пунктів. Не проведено інвентаризацію земель. Не завершено видачу держактів, польові дороги в натурі не виділені, межі ділянок не визначені. Значні площі (лісосмуги, прибережні зони тощо) взагалі випадають з правового поля.

Не врегульовано питання відносин власності для реформованих господарств.

Першими спробують придбати земельні ділянки, будь-яким способом, ті хто їх вже обробляє. Проте через нестачу обігових коштів і придбання землі ними неминуче відбудеться падіння виробництва та суттєві зміни структури посівів. Одночасно не підкріплені кошти надійдуть на споживчий ринок, що обумовить різке зростання цін. Конфлікти, що виникнуть через межі,

Недоліки самого проекту

1. Проект передбачає, в основному, продаж земель державної власності, що в т.ч. позбавляє території значної частини бюджетних надходжень та можливостей для розвитку.

Земля ж, за Конституцією, є національним багатством, і ринок земель має відбуватися із врахуванням не стільки приватного, скільки національного інтересу. Торгувати треба не самою землею, а правом її використання, зокрема у вигляді оренди. А землі державної і комунальної власності повинні знаходитись у виключно власності територіальних громад і працювати на наповнення місцевого бюджету. Таким чином буде в повній мірі реалізована стаття 14 Конституції України, яка визнає землю основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, а тому, держава повинна збільшувати обсяги площ земель у державній власності, а не навпаки.

Втрати сільських бюджетів внаслідок реалізації проекту вже у 2012 році складуть понад 1,5 млрд. грн.

2. Аукціон в проекті передбачений лише для зміни права власності на землю.

Слід змінити процедуру проведення земельних торгів (аукціону) – предметом торгів для земель державної форми власності має бути виключно право користування земельною ділянкою, а самі торги при цьому вестимуться шляхом збільшення розміру ставки орендної плати. Продаж права власності на земельну ділянку можливий лише для земель приватної форми власності.

3. Проектом, всупереч заявам, дозволено іноземцям брати участь у купівлі земель.

Ввести заборону на набуття права власності на землю сільськогосподарського призначення, а також встановити вимогу на обов’язкове відчуження раніше набутих земельних ділянок юридичними особами, в статутному (складеному) капіталі яких є будь-яка частка іноземного капіталу.

4. Проект ставить в нерівні умови суб’єктів господарювання. Одночасно фермерські господарства є і юридичні особи, а їх позбавлено права придбавати землі.

Розглянути можливість купівлі земель сільськогосподарського призначення юридичним особам, в т.ч. фермерським господарствам, що є сільськогосподарськими товаровиробниками, згідно законів України;

5. Консолідація земель, реалізована згідно проекту стане джерелом зловживань та небажаної соціальної напруги.

Необхідно закріпити її добровільність та обов’язкове погодження консолідації з усіма власниками земельних ділянок, які підпадають під консолідацію.

6. Проект містить джерело зловживань через скасування будь-яких вимог для фізичних осіб, що купуватимуть землю.

Треба законодавчо посилити вимоги до фізичних осіб, що бажають придбати землі для товарного сільськогосподарського виробництва (освіта, досвід роботи, належність до територіальної громади та ін.).

7. Проект містить джерело зловживань через неврегульованість питання орендних відносин при зміні власника земельної ділянки.

Закріпити норму, за якої в разі наявності на земельній ділянці обмеження (договір оренди) або обтяження (договір застави) вони залишаються чинними до завершення дії без права дострокового припинення, крім випадків, визначених законами.

8. Проект не узгоджується із чинними законами, зокрема „Про землеустрій”, „Про оренду земель”, „Про охорону родючості грунтів”, „Про містобудівну діяльність” тощо.

9. Проект не узгоджується із чинними нормами оподаткування, що призведе до надмірних витрат селян, власників паїв.

Висновки.

1. Проект №9001-1 не відповідає заявленим Президентом і урядом цілям та посилить недоліки і проблеми в сфері земельних відносин.

2. Необхідно до впровадження ринку земель спочатку розробити, обговорити, та затвердити відповідну Концепцію із відповідями, що країна і громадяни мають отримати внаслідок такого ринку.

3. Проект №9001-1 треба відкликати з парламенту та направити на доопрацювання з урахуванням пропозицій профільних громадських організацій.

4. Доцільно не створювати окремий проект про ринок земель, а підготувати відповідні зміни до Земельного Кодексу, що стосуються вирішення вищевказаних проблем і питань.

5. За результатами проведення інвентаризації земель та з врахуванням думки місцевих громад слід визначити пілотні території, де відбудеться апробація нових правових норм. Головною умовою початку зняття мораторію на рух земель в кожній території, має стати розроблення та затвердження для неї відповідного проекту землеустрою.

Без виконання яких умов і заходів не можна, навіть починати розмови про купівлю - продаж родючих земель в Україні

Можна починати розмови про купівлю-продаж родючих земель за умов:

· Законодавчого визначення, обов’язкової до виконання всіма органами влади, чіткої і зрозумілої всім громадянам ідеї та мети, а також механізмів подальших земельної та аграрної реформ і розвитку сільської місцевість в Україні.

· Відновлення статусу територій місцевих рад, і зняття норми, де: «…за межами населених пунктів – розпоряджається держадміністрація».

· Прийняття однозначних законодавчих і нормативних актів, які стосуються лише земель сільськогосподарського призначення, адже Мораторій накладено лише на ці землі. (Проект закону «Про ринок землі» виписано для всіх категорій).

· Виконання рішень зборів членів колективних господарств (співвласників землі та майна), де земля знаходилась в колективній власності стосовно формування правонаступників і вибору нової форми господарювання на умовах приватної власності на землю і майно. В таких господарствах не можна вести розмови про вільний продаж земельних часток (паїв) будь-кому іншому, - крім співвласників реформованого господарства, які утворили чи утворюють нові господарства на відповідній території.

· Завершення земельної реформи в межах кожного реформованого господарства (в межах КСП, радгоспів) в процесі проведення державного землеустрою та землевпорядкування. При цьому, беззаперечне виконання Закон України «Про землеустрій» та інші нормативні акти, внаслідок чого також необхідно провести інвентаризацію землі та її власників і користувачів (ст.. 35 Закону України «Про землеустрій»), розмежування земель державної і комунальної власності, консолідацію окремих земельних ділянок тощо, а також запровадження державного достовірного земельного кадастру, в тому числі земельно-реєстраційної системи.

· Роздержавлення земель в державних та комунальних підприємствах, які здебільшого є банкрутами, і забезпечення законного одержання працюючими та пенсіонерами, з їх, числа земельних часток паїв.

· Беззаперечний викупу земель з приватної власності до державної форми власності та максимальне збереження земель існуючої державній власності, а також одночасного впровадження процедури продажу на земельних торгах (аукціонах) виключно права користування такими землями на умовах оренди за відповідну орендну плату, чи на умовах довічного успадкованого володіння господарствами сімейного типу, які сплачуватимуть єдиний земельний податок.

· Чіткого, абсолютного та однозначного унеможливлення іноземцям володіти на території України землями сільськогосподарського призначення в будь-якому розмірі і за будь-яких умов. (Довідково: за даними експертів іноземці вже володіють понад 5 млн га угідь…).

· Поступове збільшення розміру орендної плати до середньої ставки банківського відсотка, не збільшуючи розмір нормативної грошової оцінки землі.

· Створення і реального функціонування державного інституту для можливості одержання селянами дешевих (на рівні світових ставок) кредитів.

Що також конкретно доцільно врахувати при завершенні земельної реформи та для впровадження ринку землі:

· Для забезпечення гарантій набутої власності селянами та якнайшвидшого і безболісного виправлення помилок реформ, одночасно протидіючи тіньовому продажу родючих земель і формуючи оптимальні природні агролісоландшафти (без невмотивованого подрібнення (парцелізації), пропонується законодавчо визначити і терміново впровадити прозорі механізм, де б перші трансакції та зміна цільового призначення на всі розпайовані землі проходили б лише через відповідну національну спеціалізовану установу (її філії).

· При цьому треба негайно (вже давно - до прийняття закону "Про ринок землі") надати змогу відчужувати (продавати до держвласності) земельні паї, набуті безоплатно у власність всіма, кому вони не потрібні і хто нагально потребує грошей. А не просто накладати мораторій чи відпускати всіх селян у "вільне ринкове плавання". Тим більше, що значна їхня частка - пенсіонери.

· Для унеможливлення "сірих" схем обігу землі та усунення посередників варто також сформувати стабільні і ефективні сільськогосподарські землекористування та мінімально неподільні земельні масиви (лоти), в тому числі земельні ділянки, змінені за їхнім цільовим функціональним призначенням лише в процесі комплексного науково обґрунтованого державного землеустрою. Такі лоти (ділянки) мають прозоро і відкрито виставлятися на продаж (оренду, оренду з викупом) на вторинному ринку згаданою держустановою.

· Зважаючи на те, що незавершені земельна і аграрна реформи здійснювалась за окремими Указами Президента України та нормативними актами Уряду в межах окремих конкретних господарств, де розпайовано землі на рівні паї – і лише для кожного з них, тому всі кроки з подальших реформувань, включаючи виправлення помилок, та запровадження ринкових земельних відносин на землях сільськогосподарського призначення мають здійснюватись лише за окремими логічними, прозорими і однозначними законодавчими актами і лише окремо - в межах конкретних реформованих господарств при безпосередній участі держави.

· До того часу, поки не будуть остаточно сформованих ефективні й стабільні господарств та прозорі й вигідних для селян ринкові правила стосовно земель сільськогосподарського призначення, підлягають вилученню чинні та пропоновані норми щодо права суборенди, емфітевзису, продажу і застави прав на оренду землі та інші непрозорі правочини, особливо стосовно земельних паїв (ділянок), які були безоплатно передані у власність селянам в процесі їх роздержавлення і приватизації.

· Одночасно треба посилити вимоги до визнання недійсними угод і запровадити кримінальну відповідальність за порушення чинного законодавства, зокрема за вчинені дії з відчуження землі під час мораторію. Також визнавати конфіскованими (повернутими до держвласності) нелегально відчужені або необґрунтовано змінені чи не використовувані за цільовим призначенням земельні ділянки (паї) незалежно від того, хто ними фактично володіє, користується чи розпоряджається.

Деякі конкретні кроки:

На всіх рівнях органів влади визнати, що ідеєю та метою аграрної і земельної реформ є – реалізація національних інтересів щодо збереження та відтворення українського селянства, як генофонду нації, і сталого розвитку сільської місцевості, раціонального використання природних ресурсів і природного середовища, формування безпечних і здорових умов життя та гарантування продовольчої безпеки для всіх громадян України.

В розвиток такої ідеї і мети, в частині ринкових відносин, є законодавче формування реальних механізмів можливого прозорого розвитку і створення місцевими жителями компактних сталих й ефективних сільськогосподарських землеволодінь і землекористувань й ефективне їх функціонування через кооперацію без посередників.

За попередніми обстеженнями, аналізом і підрахунками в процесі комплексного науково-обґрунтованого державного землеустрою та землевпорядкування, який включатиме формування мінімально неподільних земельних масивів (лотів), в тому числі земельних ділянок змінених за їх цільовим функціональним призначенням, у сільській місцевості передбачається створити і впорядкувати (як варіант):

- до 5 тис. спеціалізованих господарств різної форми господарювання (переважно з найманими працівниками) загальною площею близько 10 млн. га високоцінних й високотоварних великих масивів;

- понад 250 тис. приватних сімейних селянських (фермерських) господарств (родові, сімейні маєтки, які створюють молоді сім’ї переважно без найманих працівників, переважно на умовах довічного успадкованого володіння) загальною площею майже 10 млн. га малих масивів ріллі та інших прилеглих угідь;

- біля 7 млн. га будуть залужені, заліснені, забудовані, використані для гірничо-видобувної та іншої не сільськогосподарської діяльності тощо;

- решту придатних угідь будуть використовувати дрібні особисті селянські, та фермерські господарства (без найманих працівників).

За умов виконання наведеного, поряд із раніше пропонованими змінами до проекту Закону України «Про ринок землі», пропоную також доповнити законопроект ст. 23 а такого змісту:

Стаття 23 а. Основна вимога для завершення земельної реформи і зняття мораторію на конкретній території та можливого початку обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, в тому числі до купівлі-продажу на такій території

Основною вимога для завершення земельної реформи і зняття мораторію на конкретній території та можливого початку обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, в тому числі до купівлі-продажу на такій території є розробка і затвердження проекту землеустрою щодо завершення земельної реформи на землях сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності та на роздержавлених землях сільськогосподарських підприємств, планування заходів соціально-економічного розвитку відповідної території та підготовки земельних ділянок до їх обігу, в тому числі до купівлі-продажу, розробленого відповідно до вимог статті 53 а Закону України «Про землеустрій».

Будь-які трансакції, включаючи договір купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення проданої з порушенням вимог цієї статті є недійсними (нікчемними).

Для цього в прикінцевих положеннях проект Закону України «Про ринок землі» необхідно внести зміни до Закон України «Про землеустрій», доповнивши ст. 53 а, такого змісту:

Стаття 53 а. Проекти землеустрою щодо завершення земельної реформи на землях сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності та на роздержавлених землях сільськогосподарських підприємств, планування заходів соціально-економічного розвитку відповідної території та підготовки земельних ділянок до їх обігу, в тому числі до купівлі-продажу на такій території

Для завершення земельної реформи і зняття мораторію на конкретній території та можливого початку обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, в тому числі до купівлі-продажу на такій території, розробляються і затверджуються проект землеустрою щодо завершення земельної реформи на землях сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності та на роздержавлених землях сільськогосподарських підприємств, планування заходів соціально-економічного розвитку відповідної території та підготовки земельних ділянок до їх обігу, в тому числі до купівлі-продажу на такій території

Такі проекти є обов’язковими до виконання і складаються та затверджуються до початку продажу будь-якої земельної ділянки сільськогосподарського призначення на відповідній території, за винятком відчуження набутого права власності на земельний пай до державної чи комунальної власності.

Проекти складаються на основі завдань розроблених і затверджених у встановленому законодавством порядку з врахуванням національних інтересів та інтересів територіальних громад і з метою одержання достовірної інформації про землю, її власників і користувачів, остаточного розмежування земель державної і комунальної власності, формування мінімально неподільних масивів їх цільовим призначенням та компактних сільськогосподарських одиниць, плануючи заходи з перспектив використання і охорони землі та її природних ресурсів, соціально-економічного розвитку відповідної території до початку купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення .

Проекти землеустрою щодо завершення земельної реформи на землях сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності та на роздержавлених землях сільськогосподарських підприємств, планування заходів соціально-економічного розвитку відповідної території та підготовки земельних ділянок до їх обігу, в тому числі до купівлі-продажу на такій території розробляються на період їх повної реалізації в територіальних межах проектів роздержавлення і паювання земель, де було визначено одинакові розміри паїв у кадастровому і грошовому вимірі, проекти мають етапність і включають:

а) інвентаризацію і сертифікацію, в тому числі на предмет забруднення ґрунтів радіонуклідами, всіх земель та угідь і ділянок, визначення їх власників, користувачів, орендарів, сервітути тощо. При цьому систематично наповнюється достовірною інформацією Національна геоінформаційна система, включаючи кадастрову та реєстраційну, які постійно актуалізуються і підтримуються;

б) проведення розмежування земель державної і комунальної власності, виділення охоронних і заповідних об’єктів, резервних фондів та інших;

в) формування мінімально неподільних масивів за їх цільовим призначенням, включаючи процес консолідації окремо використовуваних в натурі земельних ділянок, і оптимальних природних агролісоландшафтів (без невмотивованого подрібнення (парцелізації) існуючих масивів), а також вітчизняних ефективних за розмірами і діяльністю господарських одиниць з врахуванням конкретних природних, економічних і соціально-демографічних умов;

г) проектування, обґрунтування та прийняття конкретних варіантних проектних рішень в екологічному, економічному, соціальному, юридичному та інших аспектах, які даватимуть відповідь на всі проблемні питання та визначатимуть шляхи розвитку і зростання добробуту кожної сільської громади і відповідної території (в часі й просторі), а також відповідні заходи з раціонального використання і охорони всіх земель та природних ресурсів;

ґ) організаційні, правові, фінансові та інші конкретні заходи щодо обігу (купівлі - продажу) набутої власності в процесі безоплатної передачі земельних ділянок, в тому числі віртуальних (наявні держакти) у власність, а також стосовно державних земель.

д) …..

Проекти землеустрою можуть передбачати також інші види документації із землеустрою відповідно до закону, визначені замовником проекту.

Лише за умови таких однозначних і передбачуваних, прозорих й невідворотних дій з боку всіх учасників, насамперед - держави, та реалізації відповідної внутрішньої регуляторної політики щодо використання землі та її природних ресурсів в комплексі з іншими заходами можливо виправити існуючий соціально-економічний стан в сільській місцевості та аграрному секторі і розбудувати правову державу, забезпечивши зростання добробуту в Україні в цілому.

В Законі відсутні інтереси як простих власників земельного паю, так і орендарів: збільшення ціни паю веде до збільшення мита за переоформлення земельної ділянки на нового власника. У деяких випадках ( коли земельний пай знаходиться далеко від дороги, села, комунікацій) вартість переоформлення буде більшою ринкової вартості паю. Для захисту орендаря необхідно створити Єдиний електронний державний реєстр договорів оренди землі (подібно нотаріального реєстру застав), щоб запобігти заключення договорів оренди з декілька ми орендаторами.

Запись была опубликована: glavred(ом) Среда, 16 ноября 2011 г. в 6:25
и размещена в разделе Соціальне партнерство.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

На сообщение "Приєднуємося друзі!" 2 комментария

 1. упир сказал(а):

  Вже всьому народу стало зрозуміло, що конституція, закони, суди, прокуратура і т.д. ця влада створила тільки для себе, а народу залишила диктатуру одного хама “гаранта”! Тільки в єдності всіх: сліпих, кривих і т.д. наша сила! Іначе ми БИДЛО!

 2. ИРИНАКИЕВ сказал(а):

  АВТОР СТАТЬ ПРАВ!Быстренько принятое за последние 2 года Земельное законадательство касается не только чернобыльцев. Вскоре все люди реальные последствия земельных законов на себе ошутят, когда за копейки власть под себя подомнет земли УКРАИНЫ. Так все заводы,фабрики были прихватизированы за наши дни. Теперь очередь за землей. Земли истощат орендаторы(иностанцы),насытят их пестицидами, сделают полигоном для своих опытов-испытаний.
  Властям плевать на здоровье нации,плевать и на земли Украины.
  Все измерениея(кадастровые сьемки,поворотные точки и пр..) производятся не специалистами-геодезистами(как в советские времена), а по указаниям свыше. В компьютер в ручном режиме в базу вносят те координаты, “что надо” свыше. И такое УЗАКАНИВАЕТСЯ. На все мои запросы о ранее(2000г,что был выдан ГОСАКТ) съемках земли ДЕРЖАВНИЙ РЕЭСТР земли дает отписки,что мол все утеряно…с какой такой радости утеряно,и кто за это все ответил-ответит?
  Завтра мы проснемся не на своих землях – это будет @духовный чернобыль@. Нельзя славянского человека от земли отлучать.Смерть роду такому будет!

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта