?> Про державний бюджет на 2008 рік | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
28.01.2008, рубрика "Слово редактора"

Подарунок під ялинку чи Троянський кінь під Чорнобильський закон?

На прикінці 2007 року Верховна рада прийняла державний бюджет на 2008 рік. Про нього вже багато говорили усі засоби массової інформації. Але що він дає нам чорнобильцям? Про це і поговоримо.

По-перше, треба підкреслити загальні цифри. Статею 1 визначени доходи Держбюджету України на 2008 рік у сумі 215.359.392,3 тис. грн. Затверджени видатки Держбюджету України на 2008 рік у сумі 232.372.003,8 тис. грн. Тобто дефіцит бюджету складає 17.012.611,5 тис. грн.

Важлива для нас стаття 58. Нею затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня -  592 гривні, з 1 квітня - 605 гривень, з 1 липня – 607 гривень, з 1 жовтня - 626 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня – 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 663 гривні, з 1 квітня - 678 гривень, з 1 липня - 680 гривень, з 1 жовтня - 701 гривня;

працездатних осіб: з 1 січня - 633 гривні, з 1 квітня - 647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Стаття 59-я установлює з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати 515 гривень, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року – 605 гривень на місяць.

Зверніть увагу на статтю 66. Нею встановлено, що до членів сім’ї пільговика при наданні пільг належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

Ще одна вжлива стаття 73. Вона надає право Кабінету Міністрів України у 2008 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Стаття 76 важлива для керівників громадських організації. Вона встановлює, що у 2008 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду бюджетним установам, музеям, підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (в тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні), Пенсійному фонду України та його органам, державним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження. При визначенні орендних ставок за комунальне майно в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі, орендні ставки за державне майно, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, є індикативними і застосовуються як стартові при проведенні конкурсу.

Для деяких інвалідів може знадобиться знання статті 83. Вона дозволяє Кабінету Міністрів України у 2008 році вирішувати питання придбання технічних та інших засобів реабілітації, виготовлених за індивідуальним замовленням інвалідів та осіб, які мають право на безоплатне забезпечення такими засобами згідно із законодавством, а також послуг з ремонту технічних та інших засобів реабілітації, головним розпорядником коштів у безпосередніх виконавців без застосування тендерної процедури для всіх категорій осіб, що потребують забезпечення засобів реабілітації.

Ось наскоком ми пройшлись по першій частині закону про держбюджет України на 2008 рік. Але є  ще другий розділ цього закону під назвою: «Внесення змін до деяких законодавчих актів України». Ми пропонуємо ознайомитись зі статею 28. Саме цією статею вносяться зміни у Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Щодо статей 20, 21, 22 та 23 їх головний зміст змін такий: «Першочергове безоплатне надання санаторно-курортних путівок або путівок на відпочинок чи одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України».

Щодо стипендій студентів, що опікуються Чорнобильським Законом зміна така: «Виплата підвищеної стипендії в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Також виплата грошової компенсації батькам потерпілих дітей, які не відвідують дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади (у тому числі і тих, які не знаходяться в обліковому складі шкіл), якщо діти не перебувають на повному державному забезпеченні, здійснюється в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Статею 37 гарантується, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Перелік населених пунктів, жителям яких виплачується щомісячна грошова допомога, затверджується Кабінетом Міністрів України. Ця допомога виплачується щомісячно органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації. Виплата за два і більше місяців забороняється.

Статею 39 гарантується, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".

Статті 42 і 46 виключаються а текст статті 48 викладена в такій редакції:

«Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім’ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України№;

В пунктах 12–15 другого розділу Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»  внесені зміни до «пенсійних» статей 51-54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Про зміни до пенсійного законодавства надається офіційне повідомлення Пенсійного Фонду України (сторінка 3 цього номеру)

Дуже важлива стаття 67 викладена в такій редакції:

«Максимальний розмір пенсій, призначених  відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Остається додати, що цей закон набирає чинності з 1 січня 2008 року і діє по 31 грудня 2008 року, а в прикінцевих положення цього закону є дуже цікаві речі. Згадаємо деяки із них:

До 1 жовтня 2008 року при обчисленні пенсій згідно із Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" величина оцінки одного року страхового стажу за період участі тільки у солідарній системі дорівнює 1,2%.

Норми щодо надання пільг громадянам (крім працівників бюджетних установ, військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу) з урахуванням середньомісячного сукупного доходу набувають чинності з 1 травня 2008 року (пікреслено ред.)

Встановити, що у 2008 році пенсії, призначені згідно із Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2002–2005 роки, підлягають перерахунку з 1 січня 2008 року із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсій (підкреслено ред.).

Кабінету Міністрів України: протягом двох місяців за участю профільних комітетів Верховної Ради України проаналізувати внесені зміни до деяких законодавчих актів України, що містяться в розділі ІІ  цього Закону, та підготувати відповідні пропозиції для їх розгляду у Верховній Раді України у березні 2008 року.

Що ми маємо? Фактично ми вже маємо втилення в життя найгирших статей законопроекту 2535, про який ми писали ще у минулому році. Але куди поділася стаття 6 того законопроекту?

Нагадаємо її:

6. Статтю 54 викласти в такій редакції:

“Стаття 54. Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника

Пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається за формулою:

П = Зс х Кз х Кн, де:

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України в календарному році, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії;

Кз - коефіцієнт заробітної плати;

обчислення коефіцієнта заробітної плати провадиться відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, при цьому Кз не може становити більше ніж 5, 6;

Кн - коефіцієнт непрацездатності, визначений за формулою:

Кн = відсоток втрати працездатності, визначений МСЕК: 100%.

 

В додатках 1-7 до Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» можна знайти деякі цікаві цифри. Наприклад, на державні капітальні вкладення на реалізацію Чорнобильської будівельної програми призначено 15 000,0 тисяч гривень. Це на всю країну! І згадайте чергу на поліпшення житлових умов. Але в іншою строчкою цих додатків є й таке: «Надходження від приватизації об'єктів незавершеного будівництва, що споруджувались відповідно до Чорнобильської будівельної програми». Планується отримати 1462,5 тисяч гривень. Постає питання: скільки же грошей «закопали» організатори Чорнобильської будівельної програми і скільки квартир не отримали чорнобильці у минулі роки?

Наприклад, платежі на виконання рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України, та погашення заборгованості із заробітної плати, належної для виплати, звільненим працівникам ДБПК «Атомспецбуд» складають 26 203,0 тисяч гривень. Й тут постає питання. Скільки клопіт і здоров’я було покладено на те, щоб відсудити у державного підприємства «Атомспецбуд» в українських судах, а потім у держави України у Євросуді? Але і це ще не все. Скільки же було потрачено грошей на адвокатів, який відсоток? Це теж завдяки державі вкрадені гроші у чорнобильських будівельників. Заплатило б Міненерго своєчасно зарплату, і не треба б було ніяких судів. Не говорячи вже проте, що не всі й дочекались цього свята.

На здійснення заходів громадськими організаціями по соціальному захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Міністерство надзвичайних ситуацій має 1000 тисячу гривень. Відверто кажучи, крім ВГО «Союз Чорнобиль України» ніхто немає шансів отримати ці гроші.

Міністерством праці та соціальної політики фінансується програма «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів». Вона «коштує» 46 690,8 тисяч гривень. Але практично всю суму отримують за традицією міцні всеукраїнські громадські організації інвалідів НАІУ, СОІУ, УТОГ, УТОС. Щось достанеться іншим організаціям інвалідів зокрема й чорнобильським.

Також Мінпраці фінансується й забезпечення інвалідів та інвалідів-чорнобильців автомобілями. На це передбачене 94 190,4 тисяч гривень. Скільки «перепаде» чорнобильцям, невідомо.

 

Хочу звернути увагу на те, що бюджетом 2008 не передбачене зовсім ні якого підвищення пенсій чорнобильцям-інвалідам. Чого нам чекати? Масового переходу ліквідаторів-інвалідів на «трудові» пенсії? Це, до речі, ми вже проходили у 2004 році. Чи буде поява нової Постанови КМУ про підвищення пенсії? Чи буде подання нового законопроекту змін до Чорнобильського закону з урахуванням проблеми з підвищеннм пенсій чорнобильським інвалідам? Чи буде взагалі працювати Верховна Рада? Чи згадають вони про чорнобильців?

Ще можно нагадати про те, що зміни до Чорнобильського закону при прийнятті бюджету-2008 були прийняти без узгодження з Чорнобильським комітетом нового складу. Його при прийнятті бюджету у новому скликанні Верховної Ради ще не було. До того ж були використані окреми статті законпроекту 2535, який існував у минулому скликанні Верховної Ради. Важко уявити себе наслідки цієї нашвидкоруч законотворчості, але у чорнобильців є ще час вивчити ситуацію, подати пропозиції до Кабміну і Верховної Ради, знайти вихід з цієї ситуації.

Анатолій КОЛЯДІН,

головний редактор.

Надруковано "ПЧ" № 1-2 (73-74) січень 2008

Запись была опубликована: glavred(ом) Понедельник, 28 января 2008 г. в 6:19
и размещена в разделе Слово редактора.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта