?> ПРО НАРАХУВАННЯ ПЕНСІЇ У РАЗІ ВТРАТИ ДОКУМЕНТІВ | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
25.04.2007, рубрика "Наше право"

ПРО НАРАХУВАННЯ ПЕНСІЇ У РАЗІ ВТРАТИ ДОКУМЕНТІВ ПРО НАРАХУВАННЯ І ВИПЛАТУ ЗАРПЛАТИ

Нерідко під час Чорнобильської аварії  і люди, і підприємства втрачали документи. Це перетворилося на значну проблему при нарахуванні пенсії. До того ж, деякі підприємства (установи, організації) було ліквідовано без правонаступника. Директор Департаменту соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Мінпраці Микола УРУПА інформує про застосування постанови Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року № 919 „Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату”.

Відповідно до статті 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 (стаття 14 Закону), встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, та у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається відповідно до статті 54 Закону. Згідно з цією статтею, пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986–1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством (висновок уповноваженої медичної комісії про відсоток втрати працездатності). Тобто статтею Закону чітко обумовлено період часу, за який слід брати заробіток, одержаний за виконання робіт в зоні відчуження, а саме – 1986-1990 роки.

Порядок обчислення такої пенсії визначається Кабінетом Міністрів України. Державна пенсія особам, віднесеним до категорій 2, 3 та 4, призначається та нараховується відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням пільг з обчислення середньомісячного заробітку для обрахунку розміру пенсії та за умов надання особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсій за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій (статті 55 та 57 Закону).

Законодавство з оплати праці працівників за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вміщує такі специфічні норми як кратність оплати праці в залежності від виконання зазначених робіт в конкретних зонах небезпеки. Така норма не застосовувалася для інших працівників, а встановлювалася керівниками міністерств та відомств, що брали участь у ліквідації аварії, за погодженням з головою урядової комісії та у виняткових випадках. Тому визначити розмір заробітної плати працівника, який виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на будь-якому підприємстві (в установі, організації) або в їхнього правонаступника неможливо. За нормативно-правовими актами 1986-1990 років можливо визначити розмір тарифної ставки (окладу, посадового окладу) працівника, тобто розмір основної заробітної плати за конкретною професією, спеціальністю, посадою тощо. Оскільки до структури заробітної плати, яку сьогодні визначено статтею 2 Закону України „Про оплату праці”, крім основної заробітної плати, входять й інші її елементи, то відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах можуть мати, а отже й надавати виключно підприємства (установи, організації), де працювали ці особи, або правонаступники таких підприємств (установ, організацій), які оплачували виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до документів, що надавали працівники по поверненню з зони відчуження. Інші підприємства, установи, організації, органи державної влади тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, установах, організаціях, органах державної влади.

Мінпраці згідно з Положенням про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.06 № 1543 „Про затвердження Положення про Міністерство праці та соціальної політики”, з питань організації заробітної плати за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та пенсійного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надає консультаційні роз’яснення законодавства, зокрема, щодо застосування Закону, без здійснення та затвердження розрахунків, надання довідок, експертних висновків по справах конкретних осіб тощо. Крім того, відповідно до статті 15 Закону довідки про період роботи (служби) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період надаються підприємствами, установами та організаціями за основним місцем роботи працівників або їхніми правонаступниками, які відповідно до частини другої статті 101 Закону України „Про пенсійне забезпечення” несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її. Норми постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.06 № 919 не змінюють норм цих двох Законів.

http://www.mlsp.gov.ua

За матеріалами інформаційного електронного вісника “МАЯК” №9

Національної Асамблеї інвалідів України

Надруковано «ПЧ» № 7 (55) квітень 2007

Запись была опубликована: glavred(ом) Среда, 25 апреля 2007 г. в 9:47
и размещена в разделе Наше право.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта