?> Уряд не схвалює ядерного сховища в Чорнобилі | «ПостЧорнобиль»
 
 

«ПостЧорнобиль»

Газета Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86". Всеукраїнський часопис для інвалідів Чорнобиля, ліквідаторів, чорнобилян.
21.02.2008, рубрика "Новини"

Уряд не схвалює ядерного сховища в Чорнобилі

Міністерство охорони довкілля України в результаті проведеної державної експертизи дало негативну оцінку можливості спорудження в Чорнобильській зоні централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива.

Українські екологи заявляють, зокрема, про відсутність дієвих гарантій радіаційної безпеки, загрозу транспортування щороку територією України сотень тисяч тонн такого палива до єдиного центру в Чорнобильській зоні.

Тим часом Енергоатом відкидає можливість таких загроз, хоча і згоджується доопрацювати проект спорудження сховища.

Зона може погіршитися?

На тлі попередніх заяв президента Віктора Ющенка про перспективу перетворення чорнобильської зони на привабливий край, екологи твердять, що саме спорудження централізованого сховища ядерних відходів в зоні відчуження, куди звозитимуться вони зі всієї України, не дасть можливість здійснити такий проект.

Міністерство з питань охорони довкілля також нагадує, що новий об’єкт не забезпечуватиме режим радіаційної безпеки. До того ж, відомство закидає, що знесення багатьох гектарів соснових насаджень не сприятиме поліпшенню радіоекологічного стану в зоні відчуження.

Координатор з питань енергетики Національного екологічного центру України Дмитро Хмара сказав Бі-Бі-Сі, що альтернативою є створення сховищ біля кожної окремо атомної станції в Україні. Що, на думку експерта, буде всього на 20 відсотків дорожче, ніж спорудження централізованого об’єкту.

"Загроза полягає в тому, що відпрацьоване паливо у великих кількостях – багато тисяч тонн – буде возитися Україною до Чорнобильської зони і невідомо, що потім з ним робити, – твердить він. – Зона не тільки ніколи не відродиться, а ще й більше розростеться".

Альтернативою є створення таких сховищ біля кожної АЕС, як, приміром, у Запоріжжі.

Водночас централізоване сховище може бути небезпечним і для сусідніх країн, зокрема Білорусі.

В Енергоатомі відкидають можливість виникнення непорозумінь з Росією і Білоруссю, стверджуючи, що ці країни не проти здійснення такого проекту. У відомстві запевняють, що радіаційний фон від такого сховища не розповсюджуватиметься більш ніж на один кілометр.

Незгода щодо небезпеки

Представники Енергоатома заперечують існування загроз при спорудженні централізованого об’єкту в Чорнобильській зоні, кажучи саме про небезпеку зведення сховищ окремо біля кожної АЕС. Адже в такому разі вони, мовляв, будуть недалеко від міст з великим населенням. Щодо перевезень територією України, то тут експерти Енергоатома посилаються на необхідність розробки програми заходів безпеки.

Експерти нагадують, що Угоду стосовно спорудження Сховища відпрацьованого ядерного палива Київ уклав з американською компанією Холтек і вже на початку нинішнього року планувалося розпочати таке будівництво.

Проте, за останніми повідомленнями, внаслідок відсутності згоди ВР, відповідних відомств, не завжди позитивної реакції місцевого населення початок зведення Сховища переноситься на 2009 рік.

 

Олесь Коношевич

Бі-Бі-Сі, Київ

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/domestic/story/2008/02/printable/080220_konosh_chornobyl_sp.shtml

Надруковано «ПЧ» №7-8 (79-80) лютий 2008

Запись была опубликована: glavred(ом) Четверг, 21 февраля 2008 г. в 7:53
и размещена в разделе Новини.
Вы можете следить за ответами к этой публикации через ленту RSS 2.0.
Вы можете оставить ответ или trackback с вашего сайта.

Оставить комментарий

 

Полный анализ сайта